اتوکد نرم افزاری است که به طراحی سیستم های مختلف از جمله در مهندسی برق، مکانیک و عمران است. این نرم افزار توسط شرکت اتودسک تولید شده است که یک شرکت آمریکایی است. این شرکت در سال هزار و نهصد و هشتاد اولین نسخه از نرم افزار اتوکد را وارد بازار کرد و در سال دو هزار نسخه ی نرم افزار رویت را وارد بازار کرد. این نرم افزار می تواند در دو بعد و سه بعد مورد استفاده قرار بگیرد. گفته شده بود که برای طراحی های دو بعدی بهتر است از اتوکد استفاده شود و برای طراحی ها سه بعدی از نرم افزار رویت. به هر حال با هر نرم افزاری که کار می کند، نسخه ی تحت وب آن می تواند این امکان را به شما بدهد که بدون نیاز به خرید خود نرم افزار حداقل طرح مورد نظر را رویت کنید و ویرایش جزئئ هم داشته باشید که اتوکد تحت وب شرکت اتودسک هم از این قاعده مثتثنی نیست.

اتوکد تحت وب چیست؟

اگر می خواهید نرم افزار اتوکد را بدون خریدن نرم افزار از بازار ببینید و فایل های آن را باز کنید می توانید از اتوکد تحت وب استفاده کیند. اتوکد تحت وب به راحتی این امکان را به شما می دهد و لازم نیست حتما نسخه ی اصلی آن را تهیه کنید.

کاربردهای اتوکد تحت وب

شاید در کشور ما به دلیل این که قانون کپی رایت وجود ندارد ما نیاز به خریدن اینگونه نرم افزارها نداشته باشیم اما در کشورهای خارجی نرم افزار اتوکد مبلغی در حدود 1000 دلار ارزش دارد که به پول ما شاید حدوده پانزده میلیون تومان بشود. عجیب است اما خرید این نرم افزار به هیچ وقت ارزش ندارد البته اگر شما در این کار تخصصی ندارید.

نسخه ی تحت وب این امکان را در اختبار شما قرار میدهد که از هزینه اینچنین رهایی  پیدا کنید. اگر شما نیازی هم به این نرم افزار ندارید و فقط می خواهید که نقشه را به عنوان یک کارفرما مشاهده کنید این انتخاب در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

فرمت های اتوکد تحت وب

فایل فرمت DWG

این فرمت در تمامی نرم افزارهایی که در شرکت اتودسک تولید می کند قابل استفاده است.

فایل فرمت DWF

این هم گونه ی دیگری از فرمت است که توسط نرم افزارهای اتودسک قابل استفاده است.

فایل فرمت DXF

شما با ابن فرمت هم در اتوکد می توانید طرح خود را ببینید و هم در نرم افزار های دیگر

اتوکد تحت وب

چند نرم افزار اتوکد تحت وب

در ادامه چندین نرم افزار اتوکد تحت وب را برای شما مطرح میکنیم که می‌توانید طرح های اتوکد دو بعدی و سه بعدی خود را با آنها باز کرده و به ویرایش طرح خود بپردازید.

1.libercad

این نرم افزار به صورت رایگان است و شما می توانید علاوه بر دیدن فایل آن را ویرایش هم کنید.

2.freecad

شما در این نرم افزار هم می توانید کمی فایل ها را ویرایش کنید البته نه به اندازه ی نرم افزار لایبرکد

3.dwg trueview

این نرم افزارهم به صورت رایگان است و شرکت اتودسک فعلا فقط این نرم افزار را به رسمیت می شناسد.

4.design review

این نرم افزار یک افزونه به نرم افزار dwg true view است که شما می توانید از این نرم افزار هم برای کار خودتان استفاده کنید ضمن این که، این نرم افزار هم رایگان است.

5.A360

این نرم افزار را هم شرکت اتودسک برای تلفن های همراه در سیستم عامل های اندوروید و اپل ایجاد کرده است اگر می خواهید فایل های اتوکد را از این طریق مشاهده کنید می توانید به این نرم افزارها سر بزنید.

6.Autodesk viewer

یکی از کاربر پسند ترین نرم افزارهای اتوکد تحت وب است. اگر این نرم افزار را نصب کنید دیگر به هیچ نرم افزاری نیاز نخواهید داشت.

آیا اتوکد تحت وب نیاز به یادگیری دارد؟

اتوکد تحت وب نیاز به یادگیری چندانی ندارد.  شما می توانید به راحتی آن ها را در گوشی و کامپیوتر خودتان نصب کیند و از آن استفاده کنید. خیلی وقت ها نیازی دیده نمی شود که کسی که خودش کارفرما است بخواهد اتوکد را یاد بگیرد.

از کجا این نرم افزارها را تهیه کنیم؟

این نرم افزارها را می توانید از سایت هایی مانند سرزمین دانلود ، دانلود کنید یا از بازار تهیه کنید چنان چه از نرم افزارهای گوشی می خواهید استفاده کنید دقت کنید که حتما از گوگل پلی و مایکت و برای گوشی اپل از اپ استور استفاده کنید تا گوشی دچار ویروس نشود.

آیا برای استفاده از این نرم افزار نیاز است که اتوکد را هم یاد بگیریم؟

برای یادگیری این نرم افزار ها شما لازم نیست که با جزئیات نرم افزار اتوکد آشنا باشید. نرم افزار اتوکد بسیار می تواند پیچیده باشد به همین علت شما بدون یادگیری و خرید این نرم افزار می توانید از امکانات اتوکد تحت وب استفاده کیند.

آیا برای همه ی نسخه های اتوکد نرم افزار وجود دارد که بتوان با آن طراح ها را مشاهده کرد؟

برای تمامی نرم افزار های اتوکد از جمله اتوکد الکتریکال، اتوکد مکانیکال ، اتوکد هایی که به بحث طراحی در بخش معماری و رسم فاز یک، دو و سه مربوط می شود؛ برای همه ی این کاها می توانید از نرم افزارهای مختلف استفاده کنید.

جمع بندی

نرم افزار های تحت وب اتوکد این امکان را به شما می دهد که بدون خرید نرم افزار بتوانید از امکانات دیدن نقشه های استفاده کنید. برای دیدن نقشه نیازی ندارد که چند میلیون  تومان پول بدهید. به صورت رایگان این امکان در اختیار شما قرار گرفته است. حتی می تواندی با گوشی موبایل این نسخه ها را مشاهده کنید. از اینکه این مقاله را مطالعه کردید و با این آموزش اتوکد ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.