فایل یا پسوند DWG، فایل رسم داده ها در نرم افزار اتوکد می‌باشد که در آموزش آموزش ویدئویی اتوکد بسیار دیده‌اید، اما امروز با انواع آن و کاربردهایش آشنا خواهیم شد.

DWG در واقع متاداده ها و تصاویر بردارهای رسم شده دو بعدی و سه بعدی را که میتوان در برنامه های کد (CAD) استفاده کرد، ذخیره میکنند. فایل های دارای پسوند DWG با بسیاری از ترسیمات سه بعدی و برنامه های کَد هماهنگ هستند که این امر باعثِ سهولت انتقال ترسیمات بینِ برنامه ها می شود. به هرحال، به این دلیل که نسخه های متعددی از این فرمت موجود است بعضی از مرورگرهای DWG نمی توانند هرنوع فایل با این فرمت را به نمایش بگذارند.

چگونه یک فایل با فرمت DWG را باز کنیم؟

اتودسک، یک مرورگر DWG رایگان به نام DWG TrueView دارد. همچنین دارای یک مرورگر DWG آنلاین به نام Autodesk Viewer می باشند که با تمام سیستم عامل ها سازگان است.

البته، تمام برنامه های اتودسک اتوکد، دیزاین و فیوژن 360 – فایل های DWG را شناسایی میکنند.

سایرِ مرورگرها و ویرایشگرهای فایل DWG شامل برنامه های Bentley View، DWGSee، CADSoftTools ABViewer،TurboCAD Pro  یا  LTE، ACD Systems Canvas، CorelCAD، GRAPHISOFT ArchiCAD، SolidWorks eDrawings Viewer، Adobe Illustrator،Bricsys Bricscad، Serif DrawPlus وDWG DXF Sharp Viewer می باشند.

برنامه Dassault Systemes DraftSight می تواند یک فایل DWG را در سیستم عامل های مک، ویندوز و لینوکس باز کند.

پسوند فایل اتوکد؛ DWG است.

چگونه یک فایل DWG را تبدیل کنیم؟

برنامه Zamzar می تواند فایل DWG را به PDF، JPG، PNG و سایر فرمت های مشابه تبدیل کند.

از آنجایی که یک مبدل DWG آنلاین است به مراتب از استفاده برنامه هایی که بر روی کامپیوتر خود نصب میکنید، سریع تر است. به هرحال، این تنها زمانی بهترین گزینه است که فایل خیلی حجیم نباشد چرا که هر چیزی با حجم بالا زمان بیشتری برای آپلود یا دانلود صرف میکند.

سایر فایل های با فرمت DWG را می توان با مرورگرهای DWG که در بالا ذکر شد، تبدیل کرد. به عنوان مثال برنامه های DWG TrueView می توانند فرمت های DWG را به PDF، DWF؛ DraftSight فایل های DWG را به DXF، DWF، به طور رایگان DWT و DWG DXF Sharp Viewer فرمت های DWG را به SVG تبدیل کنند.

فرمت های جدیدتر فایل های DWG در نسخه های قدیمی اتوکد باز نمی شوند. به دستورالعمل های اتودسک در ذخیرۀ فایل DWG به نسخه های قدیمی تر مثل 2000، 2004، 2007، 2010 و 2013 نگاه کنید. می توانید این کار را با برنامۀ رایگانِ DWG TrueView توسط گزینه “تبدیل DWG”  انجام دهید.

مایکروسافت دستورالعمل های استفاده از فایلِ DWG با برنامه MS VISIO را داراست. یک بار که در Visio باز شد، فایل DWG می تواند به اشکال Visio تبدیل شود. شما همچنین می توانید نمودارهای   Visio  با با فرمت DWG ذخیره کنید.

اتوکد باید بتواند یک فایل با فرمت DWG را به بقیه فرمت ها همچون STL (استریولیتوگرافی)، DGN (میکرواستیشن دیزاین) و STEP (مدل سازی سه بعدی STEP) تبدیل نماید. به هرحال، اگر از نرم افزار میکرواستیشن برای واردسازی فایل DWG استفاده کنید، تبدیل بهتری به فرمت DGN خواهید داشت.

توربوکد از این فرمت ها هم پشتیبانی می کند، بنابراین می توانید از آن برای ذخیره سازی فایل DWG به STEP، STP، STL، EPS، DXF، DGN، 3Ds، CGM، فرمت های تصویری و چندین نوع فایل دیگر استفاده کنید.

نحوه تبدیل فرمت DWG به سایل فرمت ها

سایر فرمت های اتوکد

همانطور که می توان از قسمت بالا بیان کرد، چندین فایل مختلف با فرمت CAD وجود دارند که می توانند داده های سه بعدی یا دو بعدی را نگه داری کنند. بعضی از آن ها خیلی شبیه به فرمت DWG هستند، پس تفاوتشان می تواند گیج کننده باشد. با این حال برخی دیگر، از پسوندهای فایلی کاملا متفاوت استفاده می کنند اما هنوز در نرم افزار اتوکد (AutoCAD) مورد استفاده قرار می گیرند. فایل های DWF، فایل های فرمت نرم افزار Autodesk Design web هستند که به دلیل اینکه می توانند به بازرسانی که هیچ شناختی از فرمت یا برنامه های CAD ندارند ارائه شوند، محبوب هستند. ترسیمات، قابل مشاهده و دستکاری هستند اما برخی اطلاعات را برای جلوگیری از سردرگمی یا سرقت می توان پنهان کرد.

برخی نسخه های اتوکد از فایل های DRF استفاده می کنند که مخفف ” Discreet Render Format” است. فایل های DRF توسط برنامه Vis Render ساخته شده اند که با نسخه های قدیمی تر اتوکد همراه است. چون این فرمت خیلی قدیمی است، باز کردن آن در اتوکد ممکن است شما را به ذخیرۀ آن به فرمتی جدیدتر مثل MAX برای استفاده در برنامۀ اتودسک MAX سه بعدی وادار نماید.

اتوکد همچنین از پسوند فایل PAT استفاده می کند. این متن های سادۀ بردار محور، فایل های نمونه ای را که به منظورِ ذخیره سازی داده تصویری برای ایجاد طرح ها و بافت ها مورد استفاده قرار می گیرند، ایجاد میکنند. فایل های PSF همان فایل های الگوی پست اسکریپت در اتوکد هستند.

علاوه بر پر کردن الگوها، اتوکد از فایل های کتاب رنگی با پسوند ACB برای نگهداری مجموعه ای از رنگ ها استفاده می کند. این ها برای رنگ کردن سطوح یا پُر کردن خطوط به کار می روند.

فایل های متنی روی صحنه اطلاعاتی ایجاد شده در اتوکد با پسوند ASE ذخیره می شوند. این ها فایل های متنی ساده ای هستند که به راحتی توسط برنامه های مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.

فایل های تبادل دارایی دیجیتال (DAE) توسط اتوکد و سایر نرم افزارهای مشابه کد (CAD) به منظور تبادل داده های بین برنامه ای مانند: تصاویر، بافت ها و مدل ها مورد استفاده قرار می گیرند.