رویت چیست و چه کاربردی دارد

1 سال پیش

بین نرم‌افزارهای مدلینگ ساختمانی، رویت از سال ۲۰۰۲ به کلمه‌ای کلیدی در جامعه AEC تبدیل شده است. در کنار همکاری مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) و مدلینگ سه بعدی، رویت طراحی معماری، drafting و فرآیند مدلینگ رو تغییر داده است. تعداد فروش این نرم‌افزار بالا بوده و مجموعه رویت Autodesk دارای بالاترین سهم بازار در بخش نرم‌افزاری BIM است، که نشان از پذیرش و محبوبیت آن در بین معماران دنیا دارد.

مدلسازی اطلاعات ساختمان در نوامبر سال ۲۰۱۰ میلادی یک نوآوری بزرگ در صنعت معماری به حساب می‌آید و رویت مانند اکسیژن به این نوآوری شگفت انگیز زندگی می‌دهد. دلایل زیادی پشت محبوبیت رویت در صنعت معماری وجود دارد.

BluEnt، یک شرکت معتبر در زمینه ساخت و ساز در سطح جهانی، مزایای زیر را برای نرم افزار رویت نام می‌برد:

رویت چیست

پیش‌نمایش خانه آینده در مدلینگ BIM سه بعدی:

مدلسازی پارامتریک رویت ابزار مهمی برای طراحی مفهومی است. با استفاده از نرم‌افزار رویت ، طراحان معمار می‌توانند خیلی سریع، طرح کلی طبقات را کشیده یا تغییراتی را در طرح استاندارد ساختمان ایجاد کرده و بلافاصله در اختیار مشتریان قرار دهند تا آن‌ها نیز پیش‌نمایش و تصوری از خانه آینده‌شان داشته باشند. تصاویر سه بعدی طرح‌ها به طراحان این اجازه را می‌دهد تا ایده‌های طراحی متفاوتی را امتحان کرده و بتوانند از مراحل اولیه تصمیمات طراحانه خود را هدایت کنند.

تغییرات سریع در طراحی، بدون تکرار:

در طول مراحل طراحی، ساختار ساختمان و پلان طبقات، به طور مرتب نیاز به اصلاح دارد. با رویت، طراحی معماری و بازبینی طرح خیلی سریع و دقیق می‌شود. تمام اجزای ساختمان، مثل پلان‌ها، برش‌ها، نماها و دیدها در رویت به طرز هوشمندانه‌ای با هم مرتبط اند. هرگاه تغییری در مدل ایجاد شود، نرم‌افزار به طور خودکار تغییر را بر روی دیگر اجزا اعمال کرده و بر مدل کل ساختمان تاثیر می گذارد.

طراحی با رویت

مجموعه بزرگی از کامپوننت‌های پارامتریک ساختمان:

نرم‌افزار قدرتمند رویت با مجموعه‌ای کامل از کامپوننت‌های پارامتریک ساختمانی است. رویت به ما اجازه می‌دهد تا به راحتی و خیلی سریع در کامپوننت‌های موجود تغییر ایجاد کنیم. همچنین این تغییرات و پارامترهای جدید را ذخیره کرده و در پروژه دیگر نیز می‌توان از آن استفاده کرد. زمانی که شما به عنوان طراح معمار پروژه جدیدی را طرح‌ریزی می‌کنید، می‌توانید از آبجکت‌های پارامتریک ذخیره شده به عنوان رفرنس برای مشریان احتمالی‌تان استفاده کنید.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
۱۰ برنامه ی کاربردی و افزونه‌ی برتر Revit

مدلسازی در رویت

اسناد ساختمانی با کیفیت بالا:

ظرفیت مدلسازی بالای رویت آرکیتکچر طراحان و مدلسازان را قادر می‌سازد تا به راحتی مشکلات و اشکالات احتمالی را شناسایی و آن‎‌ها را در مراحل اولیه برطرف سازند. این ویژگی نتیجه مستندسازی بدون خطا و با کیفیت این نرم‌افزار قدرتمند است.

ارزیابی دقیق متره و برآورد:

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از نرم‌افزارهای مدلسازی اطلاعات، تولید خودکار اندازه‌ها و هزینه‌هاست(BOQ). نرم‌افزارهای مدلینگ BIM مثل رویت مقادیر دقیق متریال مورد نیاز را به عنوان محصولی جانبی، با کمترین زحمت به شما ارائه می‌دهد. این مزیت به پیمانکارن و کارفرمایان کمک می‌کند تا بودجه مورد نیاز برای انجام پروژه را تخمین بزنند.

متره برآورد در رویت

هماهنگی بهبودیافته:

نرم‌افزار رویت توانسته طراحی، مدلسازی، سازه و مدیریت تسهیلات را در یک محیط واحد از هم مجزا کند. این ویژگی به تمام ذینفعان اجازه می‌دهد تا به‌روز بوده و از مسئولیت‌های خود آگاه باشند و در عین حال هماهنگی میان این بخش‌ها بهبود پیدا کند. در این صورت، درک کامل هر شخص از پروژه اتفاق می‌افتد و مناقشه و خطرات طراحی حذف می‌شود.

سطح بالایی از انعطاف‌پذیری:

برخلاف اتوکد، رویت به تمام داده‌های پروژه اجازه می‌دهد تا در فایل یک پروژه ذخیره شود. این مشخصه به کاربران متعدد اجازه می‌دهد تا بر روی پروژه‌ای واحد کار کرده و تغییرات با هر ذخیره بر روی آن ذخیره می‌شود. علاوه بر این می‌توان از فایل رویت، ورودی و خروجی‌های DWG، DXF، DGN، PDF، JPEG گرفت. ‌

طراحی با رویت

لیست مزایای BIM همچنان ادامه دارد. این موضوع ثابت شده است که رویکرد BIM به طور قابل ملاحظه ای کارآمدتر از رویکرد مبتنی بر پیش‌نویس سنتی است. تعداد قابل توجهی ازشرکت‌های طراحی معماری در حال پیاده‌سازی نرم‌افزار BIM هستند. به عنوان مثال BluEnt، یک شرکت مستند‌سازی ساخت‌و‌ساز پیشگام BIM در حال تهیه پیش نویس در نرم افزار رویت BIM برای عملیات ساخت‌و‌سازهای بزرگ و پیچیده است و مزایای قابل توجهی را از لحاظ زمان و هزینه برای مشتریان دارد.

 

اگر سوالاتی در رابطه با اجرای BIM، خدمات طراحی و مدلسازی رویت، خدمات مرتبط با Autocad و رویت داشته باشید، لطفا اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب شیرین آزاد

بدون دیدگاه