بین نرم‌افزارهای مدلینگ ساختمانی، نرم افزار رویت، از سال 2002 به کلمه‌ای کلیدی در جامعه AEC تبدیل شده است. در کنار همکاری مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و مدلینگ 3 بعدی، رویت طراحی معماری، Drafting و فرآیند مدلینگ را تغییر داده است. تعداد فروش این نرم‌افزار بالا بوده و مجموعه رویت Autodesk، دارای بالاترین سهم بازار در بخش نرم‌افزاری BIM است، که نشان از پذیرش و محبوبیت آن در بین معماران دنیا دارد.

نرم افزار رویت (Revit) چیست؟

نرم افزار رویت یا Revit، یکی از نرم افزارهای کمپانی Autodesk است که در درجه اول، برای ایجاد مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM: Building Information Modelling) استفاده می‌شود. در واقع، یک بستر نرم افزاری است که در فرآیند طراحی معماری، مهندسی و صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود.

مدلسازی اطلاعات ساختمان در نوامبر سال 2010 میلادی یک نوآوری بزرگ در صنعت معماری به حساب می‌آید و رویت مانند اکسیژن به این نوآوری شگفت انگیز زندگی می‌دهد. دلایل زیادی پشت محبوبیت رویت در صنعت معماری وجود دارد.

کار با نرم افزار رویت (Revit)

مزایای نرم افزار رویت (Revit)

BluEnt، که یک شرکت معتبر در زمینه ساخت و ساز در سطح جهانی است، برای نرم افزار رویت، مزایای زیر را نام می‌برد:

پیش‌نمایش خانه آینده در مدلینگ BIM سه بعدی

مدلسازی پارامتریک رویت ابزار مهمی برای طراحی مفهومی است. با استفاده از این نرم افزار، طراحان معمار می‌توانند خیلی سریع، طرح کلی طبقات را رسم کرده یا تغییراتی را در طرح استاندارد ساختمان ایجاد کرده و بلافاصله در اختیار مشتریان قرار دهند تا آن‌ها نیز پیش‌نمایش و تصوری از خانه آینده‌شان داشته باشند. تصاویر سه بعدی طرح‌ها به طراحان این اجازه را می‌دهد تا ایده‌های طراحی متفاوتی را امتحان کرده و بتوانند از مراحل اولیه تصمیمات طراحانه خود را هدایت کنند.

تغییرات سریع در طراحی، بدون تکرار

در طول مراحل طراحی، ساختار ساختمان و پلان طبقات، به طور مرتب نیاز به اصلاح دارد. با رویت، طراحی معماری و بازبینی طرح خیلی سریع و دقیق می‌شود. تمام اجزای ساختمان، مثل پلان‌ها، برش‌ها، نماها و دیدها در رویت به طرز هوشمندانه‌ای با هم مرتبط اند. هرگاه تغییری در مدل ایجاد شود، نرم‌افزار به طور خودکار تغییر را بر روی دیگر اجزا اعمال کرده و بر مدل کل ساختمان تاثیر می گذارد.

طراحی با نرم افزار رویت

مجموعه بزرگی از کامپوننت‌های پارامتریک ساختمان

نرم‌افزار قدرتمند رویت با مجموعه‌ای کامل از کامپوننت‌های پارامتریک ساختمانی است. رویت به ما اجازه می‌دهد تا به راحتی و خیلی سریع در کامپوننت‌های موجود تغییر ایجاد کنیم. همچنین این تغییرات و پارامترهای جدید را ذخیره کرده و در پروژه دیگر نیز می‌توان از آن استفاده کرد. زمانی که شما به عنوان طراح معمار پروژه جدیدی را طرح‌ریزی می‌کنید، می‌توانید از آبجکت‌های پارامتریک ذخیره شده به عنوان رفرنس برای مشریان احتمالی‌تان استفاده کنید.

مدلسازی در نرم افزار رویت

اسناد ساختمانی با کیفیت بالا

ظرفیت مدلسازی بالای رویت آرکیتکچر طراحان و مدلسازان را قادر می‌سازد تا به راحتی مشکلات و اشکالات احتمالی را شناسایی و آن‎‌ها را در مراحل اولیه برطرف سازند. این ویژگی نتیجه مستندسازی بدون خطا و با کیفیت این نرم‌افزار قدرتمند است.

ارزیابی دقیق متره و برآورد

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از نرم‌افزارهای مدلسازی اطلاعات، تولید خودکار اندازه‌ها و هزینه‌هاست(BOQ). نرم‌افزارهای مدلینگ BIM مثل رویت، مقادیر دقیق متریال مورد نیاز را به عنوان محصولی جانبی، با کمترین زحمت به شما ارائه می‌دهد. این مزیت به پیمانکارن و کارفرمایان کمک می‌کند تا بودجه مورد نیاز برای انجام پروژه را تخمین بزنند.

متره برآورد در نرم افزار رویت (Revit)

هماهنگی بهبودیافته

نرم‌افزار رویت توانسته طراحی، مدلسازی، سازه و مدیریت تسهیلات را در یک محیط واحد از هم مجزا کند. این ویژگی به تمام ذینفعان اجازه می‌دهد تا به‌روز بوده و از مسئولیت‌های خود آگاه باشند و در عین حال هماهنگی میان این بخش‌ها بهبود پیدا کند. در این صورت، درک کامل هر شخص از پروژه اتفاق می‌افتد و مناقشه و خطرات طراحی حذف می‌شود.

سطح بالایی از انعطاف‌پذیری

برخلاف اتوکد، رویت به تمام داده‌های پروژه اجازه می‌دهد تا در فایل یک پروژه ذخیره شود. این مشخصه به کاربران متعدد اجازه می‌دهد تا بر روی پروژه‌ای واحد کار کرده و تغییرات با هر ذخیره بر روی آن ذخیره می‌شود. علاوه بر این می‌توان از فایل رویت، ورودی و خروجی‌های DWG، DXF، DGN، PDF، JPEG گرفت. ‌

طراحی با رویت با انعطاف پذیری

سخن پایانی

همانطور که گفته شد نرم افزار رویت (Revit)، در بین نرم افزارهای ساختمانی بسیار معروف است. لیست مزایای BIM همچنان ادامه دارد. این موضوع ثابت شده است که رویکرد BIM به طور قابل ملاحظه ای کارآمدتر از رویکرد مبتنی بر پیش‌نویس سنتی است. تعداد قابل توجهی ازشرکت‌های طراحی معماری در حال پیاده‌سازی نرم‌افزار BIM هستند. به عنوان مثال BluEnt، یک شرکت مستند‌سازی ساخت‌و‌ساز پیشگام BIM درحال تهیه پیش نویس در نرم افزار رویت BIM برای عملیات ساخت‌و‌سازهای بزرگ و پیچیده است و مزایای قابل توجهی را از لحاظ زمان و هزینه برای مشتریان دارد.

اگر سوالاتی در رابطه با اجرای BIM، خدمات طراحی و مدلسازی رویت، خدمات مرتبط با Autocad و رویت داشتید، با ما در تماس باشید.