هنگام ایجاد یک وبلاگ، آخرین فکری که به ذهن شما خطور میکند خدمات و پلاگین مانیتور سرور وردپرس خواهد بود. شما می‌باید سایت خود را طراحی کنید، پوسته‌ها و پلاگین‌های وردپرس را پیکربندی کنید، و همچنین برای هر بازدید کننده بجنگید. در آن هنگام باور می‌کنید که ارائه کننده هاست شما کار خود را انجام می‌دهد و به حرف‌هایش پایبند است – سایت شما در 99% مواقع بدون مشکل خواهد بود. آیا واقعا حقیقت دارد؟

پاسخ این سوال هم بله و هم خیر است؛ اکثر کمپانی های ارائه دهنده هاست به حرف خود پایبندند. حتی تا وقتی که سایت شما حجم زیادی از منابع آن‌ها را مصرف نکند، ممکن است این حرف درباره تمام کمپانی‌های ارائه دهنده هاست صادق باشد. اما وقتی که سایت شما شروع به رشد کند و تعداد بازدیدکنندگان افزایش یابد، شرایط تغییر خواهد کرد. دیگر باز کردن سایت به منظور چک کردن این که همه چیز خوب کار می‌کند یا خیر، کفایت نخواهد کرد. شما به شخص دیگری برای مانیتور کردن سرور وردپرس به شکل دائمی نیاز خواهید داشت.

نه، صبر کنید! سعی نکنید کسی را پیدا کنید که پیوسته سایت شما را برای چک کردن سالم بودنش رفرش کند. سعی نکنید کسی را پیدا کنید که به صورت دستی تست‌هایی برای چک کردن این که وبلاگ وردپرس شما به بهترین نحو عمل می‌کند، اجرا کند. و به خودتان هم تکیه نکنید – غیرممکن است که دائما پیگیر همه چیز بود. البته شما به این امر آگاهید. اما اگر هنوز درباره پلاگین های مانیتور سرور وردپرس که تمام این کارها را برای شما انجام می‌دهند، نشنیده‌اید، ممکن است عنوان این مقاله باعث شود که بخواهید بیشتر بدانید.

بدون هیچ گونه سخن اضافه‌ای، اجازه دهید برخی از بهترین پلاگین های مانیتور سرور وردپرس را بررسی کنیم.

پلاگین مانیتور سرور وردپرس

Smart Monitor PRO

بگذارید این لیست را با یک پلاگین مانیتور سرور وردپرس برتر شروع کنیم که کارهای بسیار بیشتری از چک کردن وضعیت سرور شما انجام می‌دهد. جدا از ماینتور کردن زمان فعالیت سرور وردپرس، Smart Monitor PRO پیوسته مراقب رکوردهای NS و WHOIS خواهد بود. همچنین این پلاگین مانیتور سرور وردپرس، در صورت مواجه شدن با بدافزارها یا هکرها به شما اطلاع خواهد داد. ضمن این که فایل‌های اساسی وردپرس و محتوای سایت را برای هر گونه تغییری بررسی می‌کند.

اگر مورد مشکوکی رخ دهد، Smart Monitor PRO شما را آگاه می‌کند. شما می‌توانید در صورت تمایل به هنگام وقوع مشکل، ایمیل, نوتیفیکیشن و یا SMS دریافت کنید.

حتی اگر اتفاق بسیار بدی رخ دهد (مثلا اگر کسی در حال تغییر دادن رکوردهای NS دامنه شما باشد یا سرور رفتار عجیبی از خود نشان دهد)، سریعا آگاه می‌شوید. شما قادر خواهید بود در لحظه واکنش نشان داده و سایت خود را نجات دهید. ما قبلا این پلاگین مانیتور سرور وردپرس فوق العاده را بررسی کرده‌ایم پس لطفا برای اطلاعات بیشتر به بررسی کامل Smart Monitor PRO مراجعه کنید.

Pingdom

Pingdom انتخابی محبوب برای مانیتور سرور وردپرس است. زمانی که یک اکانت رایگان بسازید، Pingdom شروع به مراقبت از وبسایت شما می‌کند. این برنامه وبسایت را از بیش از 70 مکان مختلف تست می‌کند تا درست بودن آن را تضمین کند.

در صورتی که موردی غیرعادی تلقی شود، Pingdom به صورت خودکار به شما ایمیل یا نوتیفیکیشن ارسال میکند. در صورت پراخت مبلغی اضافه، قادر خواهید بود که SMS هم دریافت کنید.

این پلاگین مانیتور سرور وردپرس، داده‌هایی درباره سایت شما جمع آوری خواهد کرد، و شما قادر خواهید بود گزارشاتی دقیق برای بهبود سایت خود مشاهده کنید. اگر بر روی کامپیوتر خود نباشید، می‌توانید داده‌های ارزشمند، هشدارها، و وضعیت‌ها را مستقیما بر روی گوشی هوشمند خود (Android یا iOS) مشاهده کنید.

پلاگین مانیتور سرور وردپرس

Service Uptime

اگر Service Uptime را برای مانیتور رایگان سرور وردپرس خود انتخاب کنید، می‌توانید هر وبسایتی یا در واقع هر پورت دلخواهتان از ده موقعیت جهانی را چک کنید. پلاگین رایگان سایت شما را هر سی دقیقه یا هر شصت دقیقه چک خواهد کرد.

شما همچنین می‌توانید آمار کل دوره مانیتور کردن را دریافت کنید، و خوب است بدانید که این آمار هرگز حذف نخواهند شد.

Service Uptime شما را با ایمیل از مشکلات آگاه می‌کند. می‌توانید این گزینه را با SMS جایگزین کنید اما باید هزینه بسته‌های پیامی را پرداخت کنید. اگر خواستار امکانات بیشتری هستید، باید بدانید که نسخه پولی این پلاگین نیز موجود است که هزینه آن برابر با 4.95$ در ماه است.

Monitis

Monitis یک پلاگین مانیتور سرور وردپرس همه کاره است که نیازهای شما را به طور کامل برطرف می‌کند. اگر Monitis را برگزینید، برای نظارت بر سایت خود نیاز به نصب هیچ پلاگین یا نرم‌افزاری نخواهید داشت. زمان ایجاد یک اکانت در حدود سه دقیقه خواهد بود و پس از آن این سرویس کار خود را انجام می‌دهد.

این پلاگین مانیتور سرور وردپرس بی‌نظیر به شما این اجازه را می‌دهد که برنامه خود را بسازید. این به این معنی است که قادر خواهید بود انتخاب کنید که چندبار می‌خواهید مانیتور کند و هر چند وقت سایت شما را تست کند. علاوه بر این، می‌توانید تعاملات کاربران واقعی را مشاهده کنید. بیشتر می‌خواهید؟ Monitis می‌تواند زمان بارگزاری وبسایت شما که شامل JS، CSS، فلش، تصاویر، و اسکریپت‌های خارجی است را اندازه‌گیری کند. حتی می‌توانید تعاملات، سرورها، برنامه‌ها، و بسیاری دیگر را مانیتور کنید.

همچنین قادر خواهید بود انتخاب کنید که در ماه چند SMS یا هشدار دریافت کنید. واقعا یک ابزار همه کاره است که لازم است آن را امتحان کنید.

پلاگین مانیتور سرور وردپرس

Site24x7

اگر می‌خواهید پلاگین کاملی برای مانیتور سرور وردپرس داشته باشید، Site24x7 یک ابزار فوق‌العاده دیگر است که باید در نظر بگیرید. این برنامه از بیش از 60 مکان بر وبسایت شما نظارت خواهد داشت و قادر است زمان DNS، زمان کانکشن، زمان اولین و آخرین بایت، زمان پاسخ دهی و غیره را از جنبه‌های مختلف بررسی کند.

Site24x7 سایت شما را با جزئیات تحلیل و بررسی می‌کند. سرویس‌های آن قادر است CSS، تصاویر، لینک‌ها، و درخواست‌های AJAX را چک کند. همچنین می‌تواند دقت محتوا را تایید کند و ارورها را تشخیص دهد. البته در صورت وقوع مشکل، شما درجا خبردار خواهید شد.

اگر همین طور به توصیف ویژگی‌های این برنامه بپردازیم، می‌توانیم یک مقاله را به طور کامل پر کنیم، از این رو بررسی سایز ویژگی‌ها را به شما واگذار می‌کنیم. چند مورد قابل ذکر عبارت است از مانیتور کردن وبسایت، نظارت بر FTP، نظارت بر REST API، نظارت بر گواهینامه SSL، پینگ، پورت TCP، POP، نظارت بر SMTP و IMAP ، و بسیاری دیگر.

Uptime Robot

بیش از 360000 کاربر به این پلاگین مانیتور کردن اعتماد دارند. این پلاگین کاملا رایگان است، به شما اجازه می‌دهد HTTP(s)، پینگ، پورت و واژه‌های کلیدی را مشاهده کنید، و سایت شما را از نقاط مختلف تست می‌کند تا مطمئن شود که گزارشات صحت دارند.

اگر مشکلی پیدا کنند، با ایمیل، SMS، توئیتر، Slack، HipChat، webhooks، و سرویس‌های دیگر به شما هشدار می‌دهد.

می‌توانید بازه‌های زمانی خود برای چک شدن سایت شما توسط Uptime Robot را تعیین کنید، و حتی میتوانید با تنظیم گزینه‌های مناسب، زمان‌های از کار افتادگی کوتاه را نادیده بگیرید. اگر به Uptime Robot علاقه دارید، لازم است بدانید که یک پلاگین مانیتور سرور وردپرس هم وجود دارد که آمار و گزارشات را مستقیما در داشبورد وردپرس شما نشان می‌دهد. اگر به یک سرویس ساده و رایگان برای مانیتور سرور وردپرس نیاز دارید حتما Uptime Robot را مد نظر داشته باشید.

پلاگین مانیتور سرور وردپرس

Jetpack by WordPress.com

Jetpack پلاگینی است که نیاز به راهنمایی خاصی برای استفاده ندارند. با بیش از 3 میلیون کاربر فعال، یکی از محبوب‌ترین پلاگین های مانیتور سرور وردپرس است. از آن جا که Jetpack ویژگی‌های متعدد و بسیاری به کاربران وردپرس ارائه می‌دهد، وارد جزئیات این پلاگین نمی‌شویم. فقط به این نکته اشاره می‌کنیم که Jetpack قابلیت مانتیور کردن زمان از کار افتادگی و زمان فعالیت رایگان را دارد.

با وجود این که برخی از سرویس‌های ذکر شده در این مقاله زمان از کار افتادگی و زمان فعالیت را بسیار از بهتر از این ماژول مانیتور می‌کنند، این احتمال وجود دارد که شما پیش از این نیز Jetpack را نصب کرده‌اید. در این صورت، اگر فقط می‌خواهید از توقف پاسخ‌دهی سرور خود خبردار شوید، این پلاگین کار خود را به خوبی انجام می‌دهد.

ManageWP Worker

ManageWP یکی دیگر از پلاگین‌های محبوب مانیتور سرور وردپرس است که با آن آشنا هستید و از آن استفاده می‌کنید. این پلاگین با ویژگی‌ها و ماژول‌های فراوانی جمع‌آوری شده که از وبسایت شما مراقبت می‌کنند. با ManageWP شما می‌توانید از سایت خود بکاپ گرفته و یا آن را بازگردانی کنید، چندین سایت را از یک مکان مدیریت کنید، پاک کردن اسپم‌ها، به روز رسانی پوسته‌ها و پلاگین‌ها، و کارهای دیگری را انجام دهید. همانطور که حدس زدید، این‌ها دلایلی نیستند که این پلاگین را در لیست خود آورده‌ایم.

با وجود این که موارد زیادی برای ارائه دارد، امروز می‌خواهیم تنها بر مانیتور کردن زمان فعالیت تاکید کنیم. متاسفانه این سرویس رایگان نیست. اما همانطور که از لینک بالا می‌توانید مشاهده کنید، شما می‌توانید با ماهانه 1$ از این قابلیت بهره‌مند شوید. این سرویس سایت شما را هر دقیقه تست می‌کند و از طریق ایمیل، SMS یا Slack شما را از وقوع مشکل آگاه می‌سازد. ManageWP حتی هنگامی که سایت شما بهبود یابد و آنلاین شود نیز شما را مطلع می‌کند. شما می‌توانید ایمیل‌های افزوده برای نوتیفیکیشن اضافه کنید، بررسی اجمالی را چک کنید و حتی گزارش دریافت کنید.

پیش از این که این لیست تا ابد امتداد یابد، آن را به پایان می‌رسانیم. حقیقتا پلاگین‌ها و سرویس‌های بسیار خوب زیادی وجود دارد که می‌توانند زمان فعالیت و عملکرد وبسایت را مانیتور کنند. همان طور که در لیست مشاهده کردید، گزینه‌های رایگانی وجود دارد که خدمات پایه‌ای ارائه می‌دهند، در حالی که نسخه‌های پولی وارد جزئیاتی می‌شوند که ممکن است از آن ها سر در نیاورید. برای پیدا کردن بهترین‌ها، نیاز است که نیازهای خود را مشخص کرده و پس از آن، برنده نمایان خواهد شد.

متاسفانه بسیاری از پلاگین های مانیتور سرور وردپرس که قادر به مانیتور کردن زمان فعالیت هستند، در سال‌های اخیر رها شده‌اند. اما SAAS جای آن‌ها را پر کرد و به خوبی در حال انجام کار است.

در نهایت، اگر ابزاری می‌خواهید که گاه به گاه سرور شما را از مکان‌های محدودی تست کند، گزینه‌های رایگان را انتخاب کنید. اما اگر امکانات بیشتر، تست‌های دقیق‌تر و گزارشات مفصل می‌خواهید یکی از نسخه‌های پولی اشاره شده را انتخاب کنید. ارزشش را خواهد داشت.