تفاوت بین یک نقشه‌کش drafter CAD و طراح designer CAD چیست؟ اصولا، این پرسش مسئله تجربه و درک است. نقشه‌کش‌ها بخش جدایی ناپذیر از هر تیم طراحي می‌باشند، اما برای تکمیل وظایفشان نیازمند هدایت و داده‌های فراوان از طرف مدیر هستند. از سوی دیگر، طراحان CAD، افرادی هستند که بسیار با استانداردها و الزامات حوزه طراحی خاص خود آشنا هستند و می‌توان به آنها اعتماد کرد که با حداقل نظارت و بررسی مورد نیاز، بخش بزرگی از هر پروژه‌ای را به آنها سپرد.این یک توصیف منصفانه است، که می‌تواند بهتر شود، اما این توصیف واقعا به چه معناست؟ این بدان معنی است که اگر شما یک معمار مجاز هستید و مجبور به اصلاح ورزشگاه مدرسه‌ای که در حال طراحی آن می‌باشید، هستید، مقدار کاری که باید درباره آن تغییرات انجام دهید، بستگی به این دارد که آیا آن شخصی که این تغییرات را اعمال می‌کند طراح است یا نقشه‌کش. اگر او نقشه‌کش است، معمار باید با توجه به او، با یادداشت‌ها، ابعاد و توضیحات طراحی که قبلا محاسبه شده، تدبیری بی‌اندیشد. مزیت کار با طراح CAD این است که معمار از ساعت‌ها کار بر روی جزئیات طراحی دوباره، رهایی می‌یابد. این می‌تواند با یک بیان ساده به یک طراح داده شود، مانند:«گنجایش ورزشگاه باید تا 50 نفر افزایش یابد.» طراح با قواعد محلی و کدهای حاکم آشنا می‌شود و اندازه لازم، محل خروج، صندلی و سایر معیارهای بازبینی را برای چنین تغییری تعیین می‌کند و می‌تواند طرح اولیه را ایجاد کند و آن را برای بررسی و تایید سریع به معمار بازگرداند.

شما می‌توانید ببینید که چرا مدیران ترجیح می‌دهند طراحان CAD درهر زمان ممکن در میان کارکنانشان باشدند.

طراح cadچگونه می‌توانم طراح CAD شوم؟

هرکسی حرفه خود را به عنوان یک نقشه‌کش CAD آغاز می‌کند. ما یاد می‌گیریم که خطوط اصلی را بکشیم، یادداشت‌هایی را اضاف کنیم و همانطور که به ما گفته شده فایل‌ها را پرینت کنیم. اگر بخواهید از نردبان بالا بروید (و مقیاس حقوق داشته باشید!) تا به یک طراح تبدیل شوید، این کار نیاز به تلاش خود شما دارد. بعضی از صنایع، برنامه‌های آموزشی در سطح طراحان دارند، اما اغلب آنها طراحان خود‌آموز هستند. سوالات بهترین دوست شما در این مورد می‌باشند: هر بار که از شما خواسته می‌شود تا تغییراتی در یک برنامه انجام دهید، از طراح متخصص بپرسید که چرا این تغییرات خاص باید انجام شوند و چگونه آنها ارزش‌ها را برای تغییرات محاسبه می‌کنند.

(بهتراست دراینجا هشداری بدهم: اول تغییرات را انجام دهید و بعد سؤالات را بپرسید!) با توجه به تجربیات من، تقریبا تمام متخصصان مایل هستند که در صورت ابرازعلاقه شما روند و دلایلشان را توضیح دهند. به یاد داشته باشید که آنها واقعا می‌خواهند شما را به یک طراح تبدیل کنند، زیرا در طولانی مدت کار خود را ساده‌تر می‌کنند. به دقت به پاسخ‌هایشان گوش دهید و سپس هر گونه اطلاعات مناسبی که آنها استفاده کردند را پیدا کنید و ببینید که آیا می‌توانید نتایج آنها را (در وقت آزادتان) مجددا برای همین پروژه ایجاد کنید.

اگر به نتیجه متفاوتی رسیدید، به متخصصان بازگردید و از آنها بپرسید که آیا می‌توانند تشخیص دهند که شما کجا را اشتباه کرده‌اید. نه تنها این درک شما را بهبود می‌بخشد، بلکه نشان می‌دهد که شما در مورد یادگیری جدی هستید و به این ترتیب آنها تمایل بیشتری برای کمک به شما خواهند داشت. این نیز سودمند است که شهرتی به عنوان یک “خودانگیزه ‌دهنده ‌فعال ‌و ‌زرنگ” داشته باشید. دفعه بعد که شما یک پروژه مشابه دارید، از فرد متخصص بپرسید که می‌توانید طرح را به تنهایی انجام دهید و یا حداقل زمانی که او قصد کمک دارد او را نادیده بگیرید. اتخاذ پروژه‌های تکمیل شده و تلاش برای تعیین اینکه چگونه آنها به معیارهای طراحی مناسب رسیده‌اند، یک ابزارعالی دیگر است که در اختیار شما قرار دارد. در اوایل دوران حرفه‌ای‌ام، من یک طرح جاده‌ای را برعهده گرفتم و سعی کردم مجددا طراحی آن را با نگاه کردن به ترازها و دامنه ها و استفاده از اطلاعاتی که داشتم بازسازی کنم. من زمان زیادی را صرف پرسش از مهندسی کردم که این محل را انجام داده بود و درباره این که کدام کدها و مقادیر AASHTO را مورد استفاده قرار داده سوال پرسیدم و دلیل آنها را جویا شدم.

نه تنها این کار به من کمک کرد تا فرایند را درک کنم، بلکه این مهندس مربی من شد و او کسی بود که اولین طراحی CAD ام را به من داد.

طراحان CAD به دلیل درک درستی که از صنعت خاصی که در آن کار می کنند دارند، پول بیشتری نسبت به نقشه‌کشان درمی‌آورند، اما این بهترین دلیل برای تلاش بسیار برای تبدیل شدن به یک طراح نمی‌باشد. طراحان سطح استقلال و احترام حرفه‌ای را دارا هستند که نقشه‌کشان ندارند. حتی متخصصین مجاز هم با یک طراح ماهر مشورت خواهند کرد زیرا دامنه نگرانی‌هایی که باید در طراحی مدرن مورد توجه قرار گیرد بسیار وسیع است و حتی بهترین متخصصان ممکن است چیزی را فراموش کنند. داشتن یک طراح CAD برای نگاه کردن به شیوه‌های گسترده‌تر طراحی، به متخصصان این فرصت را می‌دهد تا زمان بیشتری برای تمرکز بر جزئیات مهم‌تر صرف کنند که ممکن است زمانی که تنها کار می‌کنند آنها را نادیده بگیرند. هر نقشه‌کش باید تلاش خود را برای رسیدن به موقعیت یک طراح بکند تا به این سطح رضایت برسد که بداند اصلیت، رزومه و داده را در هر پروژه‌ای که روی آن کار می‌کند دارد، به جای آن که فردی باشد که ایده‌های دیگران را به کار می‌گیرد.