امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در حوزه‌های طبیعی و مصنوعی ، موضوع فضای سبز می‌باشد که این فضا بخشی از فضای باز در محیط‌های مختلف  همانند آپارتمان‌ها و پارک‌ها و به طور کل فضای باز شهری می باشد که همواره برای زیباتر ساختن آن تلاش زیادی شده است. این فضا معمولا از درختان، گل‌های متنوع و چمن‌ها، درختچه ها  و سایر گیاهانی که با نظارت و مدیریت نیروهای متخصص برای بهبود شرایط محیطی زیستی و زندگی خوشایندتر و رفاه بیشتر شهروندی تشکیل شده  است، در واقع این فضای سبز برای جمعیت غیر روستایی بسیار اهمیت دارد. بنابراین برای ارائه یک فضای سبز فوق العاده، دانستن اصول طراحی فضای سبز نیز همچنین نقش به سزایی دارد. در ادامه با این آموزش اتوکد ما همراه باشید…

فضای سبز

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

فضای سبز به طور کلی به  دو دسته پهنه ای و خطی تقسیم می شود. فضاهی سبز پهنه ای  در واقع فضاهایی می باشند که در عکس‌های هوایی که در کتاب‌های جغرافی و یا در سایت‌های مربوط به محیط زیست دیده‌اید که به صورت یک  بافت منسجم قابل مشاهده می باشد و به احتمال زیاد در نقشه‌های شهری آن ‌ها را به صورت بخش‌های سبز رنگ مشاهده کرده‌اید. از سوی دیگر، فضاهای سبز خطی به فضاهایی  گفته می‌شود که با توجه به میزان ظرفیت و چگونگی چگال شدن جا به جایی های شهری و گذرگاه‌ها مورد اهمیت می باشد. این نوع فضا اصولا در نقشه‌های شهری قابل مشاهده نیست اما کل این فضا متعلق به  عموم مردم  می باشد و آن فضای سبز پهنه ای است که می تواند تقسیم‌بندی براساس مالکیت را داشته باشد. در دنیای امروزی با پیشرفت تکنولوژی اکثرا تمام طراحی‌ها و نقشه‌ها توسط کامپیوتر ارائه می‌شود و یکی از معروف ترین و محبوب ترین نرم افزارهای طراحی و نقشه‌کشی، برنامه اتوکد می‌باشد که آشنا بودن و تسلط داشتن به این نرم افزار برای هر شخصی که با حوزه طراحی و نقشه کشی سرو کار دارد، ضروری می‌باشد.

نرم افزار اتوکد دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های فوق العاده ای در زمینه طراحی می‌باشد و در رشته‌هایی مانند طراحی فضای سبز، طراحی داخلی، معماری، عمران و طراحی صنعتی و مکانیک و … کاربرد دارد.

چرا یادگیری اتوکد برای طراحی فضای سبز ضروری است؟

همان طور که ذکر شد ، اتوکد یکی از نرم افزارهای محبوب و پرطرفدار در رشته های مختلف می‌باشد و همچنین  فرصت مناسبی را برای طراحان فضای سبز فراهم می آورد تا با استفاده از آن به یک طراحی ویژه  و یا  برنامه ریزی های اصولی  بپردازند.طراحی های ایجاد شده توسط نرم افزار اتوکد یکی از مناسب ترین راه ها برای ایجاد طراحی های بسیار زیبا و کاربردی به شمار می رود . نکته ای که قابلیت اهمیت می باشد این است که این نرم افزار دارای مدل‌های جدید و ابزارهای گوناگونی برای ارائه یک کار تخصصی تر می باشد. و می توان با استفاده از آن ایده‌های خلاقانه و خارق العاده‌ای را ارائه داد.

از جمله مزایای استفاده از نرم افزار اتوکد در طراحی  فضای سبز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه جویی غیر قابل انکار در زمان طراحی با استفاده از اتوکد :

نرم افزار اتوکد با ارائه ابزارهای گوناگون و مناسب برای طراحی، سبب صرفه جویی در زمان طراحی می‌شود و  همچنین به به شما کمک می کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن طرح های بسیار زیبا و هیجان انگیزی را طراحی کنید.

قابلیت بازیابی و استفاده  دوباره در نرم افزار اتوکد :

نرم افزار اتوکد امکانات وسیعی  را در زمینه طراحی فضای سبز در اختیار طراحان قرار می‌دهد. در فرایندهای  ضروری برای طراحی به منظور رسیدن به  یک  طرح مناسب و ایده‌آل پردازش تصویر به طور مکرر انجام می‌شود. این در حالی است که در هنگام استفاده از نرم افزار اتوکد می توانید تصاویر ذخیره شده را بازیابی نمایید، انجام این کار موجب می‌شود که بتوانید در طراحی های خود بسیار کارآمد و حرفه‌ای عمل نمایید و همچنین هر زمان که به فایلی نیاز داشتید ، بتوانید آن را بازیابی و از آن استفاده کنید.

طرح های متنوع و خلاقانه مرتبط به طراحی فضای سبز با اتوکد:

امکانات موجود در نرم افزار اتوکد شامل ابزارها، طرح ها و قالب های گوناگون که حقیقتا یکی از بهترین راه ها برای ایجاد ایده‌های خلاقانه و جدید می باشد. بنابراین می‌توان گفت که یکی از ویژگی‌های بی نظیر اتوکد، فراهم آوردن محیطی حرفه ای برای  ارائه طرح های بسیار زیبا و خلاقانه می باشد و تنوع در امکانات و ابزارهای گوناگون این نرم افزار را به یکی از نرم افزارهای  بسیار محبوب در میان تمامی گروه‌های مهندسین، معماران و طراحان تبدیل کرده است.

ایجاد طرح های فوق العاده و همچنین اصولی  و حرفه‌ای با اتوکد :

اتوکد یکی از شناخته شده ترین و محبوب‌ترین  نرم افزارهایی می‌باشد که با استفاده از آن و همچنین ابزارها و امکاناتی  که این نرم افزار برای شما فراهم می‌آورد این توانایی را به شما می‌دهد که اندازه‌گیری های دقیقی داشته باشید و به همین منظور طراحی‌های حرفه ای و هیجان انگیزی را خلق کنید. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید به راحتی اشتباهات موجود در طرح ها و پروژه های گوناگون و حتی پروژه های خودتان  را  تحلیل و بررسی کرده و به رفع آنها بپردازید و در نهایت طرح های  حرفه ای و اصولی خود را ارائه کنید.

فضای سبز

خلاقیت و ابتکار در طراحی فضای سبز با استفاده از اتوکد

با استفاده از نرم افزار اتوکد می توانید  از تکنیک ها و روش‌های جدید و  مدرن و بسیار جذاب برای طراحی‌هایتان  استفاده کنید  و به این ترتیب با استفاده از این امکانات و ابزارهای موجود در این نرم افزار، طراحی  فضای سبز را به بهترین نحو ممکن  انجام دهید.

همچنین از دیگر مزایای موجود در نرم افزار اتوکد می توانیم به محیط دوستانه و ساده‌ای که این نرم افزار برای ارائه طرح‌های حرفه ای که بیانی روان و شیوا برای مشتریان و در نتیجه جلب رضایت آن‌ها خواهد داشت، اشاره نمود. از دیگر مزایای آن، امکان استفاده از تصاویر بسیار زیبا و جذاب  دو بعدی و سه بعدی و همچنین   امکان استفاده از انیمیشن در پروژه ها می‌باشد. می‌توانید به راحتی مقیاس‌های دقیق  را برای طراحی‌ها محاسبه نمایید و مستندات خود را همیشه داشته باشید و در صورت لزوم آن‌ها را به راحتی تغییر دهید.