در این آموزش،به آموزش نحوه محاسبه مساحت در اتوکد می‌پردازیم. همچنین می آموزیم که طرح رسم شده در اتوکد را چگونه محاسبه کنیم و به سرعت به نتیجه (عدد مورد نظر) برسیم.

آموزش محاسبه مساحت در اتوکد

در آغاز، برای نمونه، طرحی انتزاعی را رسم میکنیم تا مساحت آن را به دست آوریم. (این شکل میتواند نقشه‌ و یا هر چیز دیگری باشد.) از منوی اتوکد، گزینه‌ی Measure را انتخاب کرده و روی گزینه‌ی Area کلیک میکنیم. همچنین می‌توانیم با استفاده از تایپ کردن فرمان Area این ابزار را فراخونی کنیم. اما قبل از شروع:

آموزش نرم افزار اتوکد ۲۰۲۰

در ادامه، برای محاسبه‌ی یکی از اشکال و یا یک قسمت از نقشه، روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه Object را انتخاب می‌کنیم.

و پس از کلیک روی شکل مربوطه مساحت آن شکل را مشاهده خواهیم کرد:

برای اینکه مساحت دو شکل و یا چند شکل را بتوانیم محاسبه کنیم ابتدا روی صفحه کلیک راست کرده و روی Add area کلیک میکنیم و پس از آن دوباره روی object کلیک میکنیم و از پس کلیک روی چند شکل  مساحت تمامی آنها را با هم مشاهده خواهید کرد کرد پایین محیط اتوکد به نام total area به نمایش در آمده است:

در نهایت با استفاده از خود ابزار Measure و area و یا فرمان Area میتوانید قسمتی از شکل و یا نقشه ی خود را درگ کرده و به محاسبه ی آن بپردازید که همانگونه که مشاهده میکنید در شکل زیر پس از نانتخاب چهار نقطه از شکل مورد نظرمان در پایین محیط اتوکد مساحت محاسبه شده ی آنرا خواهید دید:

همچنین برای اشکال و یا نواحی بسته در اتوکد شما میتوانید از دستور Bo استفاده و یا از منوی بالای اتوکد در باکس Draw و با کلیک روی گزینه ی Boundary استفاده کنید که با این فرمان هم مساحت شکل مورد نظر ما محاسبه خواهد شد:

با انتخاب این فرمان باکس آن باز میشود که با انتخاب گزینه ی Pick point و انتخاب شکل مورد نظرمان مساحت شکل محاسبه خواهد شد:

اگر باکس مساحتی شما باز نیست میتوانید با فرمان properties تمامی اطلاعات شکل انتخابی خود را ببنید:

امیدوارم از آموزش اتوکد وبسایت طراح شید استفاده ی کافی رو ببرید و برای انجام پروژه اتوکد خود روی طراح شید حساب ویژه کنید.