این روزها افراد زیادی به دنبال آموزش و یادگیری طراحی چهره هستند. به همین علت ما تصمیم گرفتیم در این مقاله طراحی چهره با کمک مداد سیاه را به شما آموزش دهیم. اگر دوست دارید که به زودی به یک طراح خبره و چیره دست تبدیل شوید، در این مقاله می‌ خواهیم شما را با فوت و فن های این هنر بیشتر آشنا کنیم.

تقریبا تمامی نقاشان و هنرمندان علاقه دارند تا به مهارت بالایی در طراحی چهره برسند. بسیاری از دوستداران هنر پس از پا گذاشتن در این عرصه، بیشترین وقت خود را صرف یادگیری طراحی چهره می کنند. خبر خوب اینکه این کار با تلاش، پشتکار، فعالیت و تمرین های دوره ای و مرتب میسر می شود.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که می خواهید در این عرصه خوش بدرخشید، در نخستین گام باید به دنبال یک مدل مناسب باشید. برای این کار می توانید از کتاب های نقاشی چهره یا مجموعه مدل های آماده کمک بگیرید. با کمک این کتاب ها می توانید الگو و نمونه اولیه برای نقاشی های خود تهیه کنید. پس از اینکه با کمک این کتاب ها به مهارت و توانایی بیشتری رسیدید، می توانید از اطرافیانتان درخواست کنید که سوژه کاری شما شوند.

بهتر است قبل از اینکه توضیحات آموزش طراحی را آغاز کنیم، کمی در مورد نوع قلم طراحی و تاثیرگذاری آن بر کاغذ صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید…

طراحی چهره

قلم طراحی چهره چگونه است؟

در سال های اخیر ابزار ها و وسایل متنوعی به بازار عرضه شده است که می توان از آن ها در طراحی چهره با مداد کمک گرفت. به طوری که هر هنردوستی می تواند با استفاده از این ابزار و وسایل و صرف وقت و دقت در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه به مهارت بالایی در این عرصه برسد. به طور کلی منظور از طراحی سیاه قلم تاثیرگذاری مداد سیاه نرم یا زغال بر روی کاغذ است. برای این کار می توان از مداد B گرافیتی یا پودر زغال استفاده کرد. البته نا گفته نماند که طراحان مختلف با توجه به سلیقه، توانایی، تجربه و آموخته های خود از وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده می کنند. ما به تمامی علاقمندان به طراحی چهره با مداد پیشنهاد می کنیم پیش از آنکه دست به قلم شوند، اطلاعاتی در مورد وسایل و ابزار طراحی به دست آورند و در ادامه به دنبال آن هایی باشند که بیشترین هماهنگی را با سلیقه و آموخته های آن ها دارد. ما در این مقاله فرض را بر استفاده از مدادهای HB- B2-B6 گذاشته ایم.

آموزش گام به گام طراحی چهره با مداد

اگر مبتدی هستید و چیز زیادی از طراحی چهره نمی دانید، باید در نخستین طراحی های خود زمان زیادی را صرف کنید. البته نگران نباشید! پس از تمرین و تکرارها سرعت طراحی بالاتر خواهد رفت و می توانید در بازه زمانی کوتاه تری اثری فوق العاده خلق کنید.

همان طور که می دانید برای اینکه بتوان طراحی چهره با مداد انجام داد، باید برای تمامی جزئیات چهره وقت و انرژی صرف کرد تا در نهایت به طرحی زیبا و چشم نواز برسید. اگر در مرحله مبتدی یا متوسط قرار دارید، باید حداقل 1 تا 3 ساعت زمان برای کشیدن هریک از اجزای صورت صرف کنید. البته اگر مهارت زیادی در طراحی ندارید، شک نداشته باشید که برای کشیدن هر بخش چهره اعم از چشم ها، بینی، گوش ها و لب ها به 3 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. اگر می خواهید پس از مدتی به یک طراح حرفه ای تبدیل شوید، باید حتما برای کشیدن هر یک از این بخش ها زمان زیادی صرف کنید. با این کار پس از مدتی به یک دید کامل و وسیع در مورد اجزای چهره می رسید و دیگر نیازی به مکث های طولانی نخواهید داشت. بدین ترتیب می توانید پس از تمرین و تکرار های مداوم چهره های جذابی را در کمتر از 30 دقیقه طراحی کنید. شاید اکنون که در مرحله مبتدی قرار دارید، این گفته برایتان غیر واقعی جلوه کند، اما مطمئن باشید که این کار با تلاش و پشتکار و دقت بسیار آسان خواهد بود.

یادتان باشد در تمامی مراحل طراحی خود، هر 5 دقیقه یک بار طرحتان را در فاصله یک ونیم متری از چشم ها قرار دهید و از دور به طرح نگاه کنید. نگاه کردن به طرح در فاصله به شما کمک می کند تا نواقص و عیب های موجود در آن را بهتر درک کنید.

خب اگر آماده اید، آموزش مرحله به مرحله طراحی چهره را شروع کنیم!

طراحی چهره

آموزش چشم ها برای طراحی چهره

اگر موافق باشید از طراحی چشم ها شروع می کنیم. برای این کار ابتدا خطوط بیرونی چشم و ابرو را بکشید و در ادامه چین خوردگی های پلک بالا و پایین را به آن اضافه کنید. یادتان باشد هیچ لزومی ندارد که در این مرحله وقت و دقتتان را صرف جزئیات خطوط بکنید. این خطوط در مرحله اولیه باید ساده و نسبتا صاف باشند. به گونه ای که بتوان در مدت زمانی کوتاه به یک شکل کلی از چشم ها رسید. از ان جایی که تازه کار هستید، توصیه می کنیم پس از پیاده سازی خطوط، از یک خط کش کمک بگیرید تا مطمئن شوید که فاصله ها و فرم کلی صورت صحیح طراحی شده اند.

پس از پیاده کردن خطوط اولیه باید به جزئیات توجه بیشتری کنید. ضخامت لثه چشم، فاصله خطوط از یکدیگر و زوایای موجود در میان خطوط از جمله جزئیات قابل توجهی هستند که در ادامه به طرح شما شکل می بخشند.

حالا نوبت آن رسیده است که محل دقیق سایه های چشم را پیدا کنید و به سادگی آنها را مشخص نمایید. پس از اینکه مکان دقیق سایه ها را پیدا کردید، می توانید آنها را پررنگ تر کنید. پس از اینکه سایه ها را در چشم ها پیاده کردید، باید از محو کن و قلموی مناسب سیاه قلم کمک بگیرید. با کمک این دو ابزار می توانید سایه ها را محو کنید و حالت طبیعی تری به آن ببخشید. ضمن اینکه میتوانید به تاریکی های طرح بیفزایید.

تقریبا کار طراحی چشم ها تمام شده است. در این مرحله می توانید با تکمیل تر کردن سایه ها و حجم بخشیدن به آنها جذابیت چشم ها را بیشتر کنید. یادتان باشد افزودن تیرگی به چشم ها به زیبایی انها می افزاید. پس از افزودن تیرگی ها میتوانید مجددا از محو کن و قلمو استفاده کنید.

طراحی چهره

آموزش بینی برای طراحی چهره

برای اینکه بتوانید بینی طراحی کنید، باید با کمک خطوط اصلی به یک فرم کلی از آن برسید. برای این کار سطح رویی، زیرین و کناره های بینی را با کمک خطوط مشخص کنید. نکته ای که باید در این مرحله به آن توجه داشته باشد، پهنا و بلندای بینی سوژه است. لذا باید خطوط را به گونه ای پیاده کنید که با فرم بینی سوژه همخوانی داشته باشد. شما میتوانید با نزدیک کردن خطوط به یکدیگر بینی را قلمی و با دور کردنشان از هم بینی را پهن کنید.

پس از اینکه به یک فرم کلی از بینی رسیدید، وقت آن رسیده است که جزئیات را چاشنی طرح اولیه کنید. بدین منظور به فرم پره های بینی و فاصله سوراخ های بینی توجه کنید. در ادامه باید با توجه به سوژه به خطوط اولیه قوس ببخشید. هرچقدر در پیاده سازی این جزئیات دقیق تر باشید، فرم نهایی به واقعیت شبیه تر خواهد شد.

در ادامه محل سایه های بینی و فاصله بین دو چشم را مشخص کنید. پس از حجم بخشیدن به بینی، نقاشی تا حدودی جلوه پیدا می کند. یادتان باشد که برای سایه زدن سرخود عمل نکنید و به سوژه دقت داشته باشید. ضمن اینکه در پایان کار باید سایه های ایجاد شده را با کمک محوکن و قلمو محو کنید. در صورتی که بخواهید خطی روشنی روی تیغه بینی بیندازید، می توانید از پاک کن اتودی استفاده کنید.

طراحی بینی هم به پایان رسید. در گام آخر می توانید کنتراست ایجاد کنید و تیرگی ها را بیشتر معلوم کنید. ایجاد تضاد مابین تیرگی ها و روشنی های موجود در طرح به میزان شگفت آوری بر جلوه کارتان می افزاید.

طراحی چهره

آموزش لب ها برای طراحی چهره

برای طراحی لب ها، درست مثل مراحل پیشین به خطوط اولیه و کلی نیاز خواهیم داشت. برای این کار در ابتدا خطوط میانی لب را مشخص کنید. یادتان باشد که خطوط میانی لب، حالت آن را مشخص خواهد کرد. با کمک این خطوط می توانید حس ناراحتی یا خوشحالی را در چهره نشان دهید. پس از مشخص کردن خطوط میانی باید حالت هفتی بالای لب و قوس لب پایین را مشخص نمایید.

حالا میتوانید به جزئیات لب ها دقت بیشتری کنید و ان را روی طرحتان پیاده کنید. چاقی یا لاغری لب را می توان در همین قسمت مشخص کرد. سپس باید محل دقیق سایه های مربوط به لب را تعیین کنید. گوشه های لب و فرورفتگی وسط لب از جمله موارد مهمی هستند که در زمان سایه زدن باید به آنها توجه داشت. پس  از مشخص شدن مکان دقیق سایه ها، میتوانید کارتان را تکمیل تر کنید و به آنها حجم ببخشید.

پس از اینکه سایه های درون طرح پیاده شد، باید سایه های بیرونی لب را هم بزنید. در تمامی این مراحل به سوژه و مدل نقاشی خود دقت کنید که همه چیز کاملا منطبق با طرح اصلی پیش رود. با افزایش کنتراست و افزودن سایه های بیشتر به لب پایین می توانید فرورفتگی لب را بیشترکنید. بعد از اتمام سایه زنی ها، باید از پاک کن اتودی خود استفاده کنید و به وسیله آن اطراف لب بالا و پایین را نور بیندازید. این کار در حجم گرفتن بیشتر لب تاثیر به سزایی دارد و بر زیبایی آن می افزاید.

آموزش طراحی گوش ها

برای طراحی گوش ها هم باید در ابتدا از خطوط ساده و نسبتا صاف استفاده کنید. البته ناگفته نماند که اسکیس فرم اصلی گوش به علامت سوال شباهت زیادی دارد که می توانید از ان در طراحی خود کمک بگیرید.

حالا باید جزئیات را به فرم اصلی اضافه کنید. فاصله، زاویه و قوس خطوط از مواردی هستند که در این مرحله باید به آنها توجه شود.

در ادامه محل دقیق سایه را در گوش ها مشخص کنید و پس از مطمئن شدن از درست بودن محل آن، کمی تکمیل ترشان کنید. پس از اینکه سایه ها کامل شدند، با کمک محو کن و قلمو آنها را محو و پراکنده کنید. در ادامه می توانید با بیشتر کردن تیرگی ها  حجم بهتر و بیشتری به گوش ها ببخشید.

طراحی چهره

کلام آخر

ما در این مقاله هر آن چیزی که برای خلق یک طراحی کامل چهره نیاز بود را شرح دادیم. پس از این همه چیز به پشتکار و دقت شما بستگی خواهد داشت.  امیدواریم با توجه به این موارد و جزئیات بتوانید در آینده ای نه چندان دور به یک طراح حرفه ای تبدیل شوید. البته یادتان نرود که برای درخشش در این عرصه به تمرین و تکرار نیاز دارید. پس از همین امروز شروع کنید! از خراب کردن طرح ها در روزهای اول تمرین ترسی نداشته باشید و مطمئن باشید که این بخش از لازمه های اصلی برای رسیدن به موفقیت های بیشتر در طراحی است.