اتوکد دو بعدی فضایی است که می توانید نقشه ها و ترسیمات دو بعدی خود را در آن رسم نمایید. و برای رسم این نقشه ها نیاز به دستوراتی دارید که این کار را برای شما آسان تر نمایند. در این محیط دستورات متفاوتی برا رسم اشکال هندسی وجود دارد. که با شناخت این دستورات و راه حل ها می توانیم به سرعت و دقت بالا تری در ترسیمات خود دست پیدا کنیم.
در این مقاله سعی داریم تا روش رسم یک متوازی الاضلاع در اتوکد را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

نحوه ی ترسیم متوازی الاضلاع در اتوکد

ترسیم یک متوازی الاضلاع در اتوکد توسط دو دستور انجام می پذیرد که قدم به قدم آن را توضیح خواهیم داد.

قدم اول: اجرای دستور poly line

برای اجرای دستور poly line دارای دو روش هستید.
روش اول: تایپ کلمه ی poly line در خط فرمان پایین صفحه و زدن دکمه ی enter کیبورد
روش دوم: از سربرگ home در قسمت بالای صقحه وارد پنل draw شده و دستور poly line را انتخاب نمایید. و با کلیک چپ کردن بر روی این دستور آن را اجرا نمایید.

قدم دوم:

پس از اجرای این دستور توسط روش های گفته شده در بالا، ابتدا باید خط پایینی را توسط دستور poly line رسم نمایید. برای این کار در نقطه ای از صفحه کلیک چپ کرده و اندازه ی خط خود را به صورت دستی در قسمت خط فرمان پایین صفحه تایپ می نماییم. به طور مثال 10. و دکمه ی enter کیبورد خود را می فشاریم. هم چنین می توانیم با حرکت دادن موس و بدون تایپ عدد پاره خط خود را به صورت چشمی رسم نماییم. و سپس نیم خط دوم را با زاویه ی دلخواه خود به همین روش رسم نمایید.

قدم سوم: اجرای دستور angular

حال زمان این رسیده تا زاویه ی بین دو پاره خط اولیه ی ترسیم شده ی خود را تنظیم نماییم. برای این کار کافی است تا به وسیله ی یکی از روش های گفته شده در پایین دستور angular را اجرا نماییم.
این دستور برای تنظیم زاویه ی دلخواه بین دو پاره خط می باشد. به این ترتیب که شما ابتدا دو پاره خط مورد نظر خود را ترسیم می نمایید. (مانند کاری که در مرحله ی بالا انجام دادیم). سپس با اجرای این دستور زاویه ی دلخواه خود را که می خواهیم بین دو پاره خط ما باشد؛ به نرم افزار می دهیم. سپس دو خط ما طبق زاویه ی داده شده به نرم افزار شکل می گیرد.
و بدین ترتیب می توانیم اشکال مختلف را با زاویه های دلخواه خود رسم نماییم.

روش های اجرای دستور angular

  • روش اول: مانند دستور های گفته شده ی دیگر روش اول اجرای دستورات تایپ آن دستور در خط فرمان اتوکد پایین صفحه است. برای این کار کلمه ی angular را در خط فرمان پایین صفحه تایپ نمایید. تا دستور متوازی الاضلاع در اتوکد برای شما در بالای خط فرمان ظاهر گردد.
    هم چنین می توانید با حرکت دادن موس خود بر روی این فرمان ظاهر شده و نگه داشتن موس بر روی آن (بدون فشردن کلیک) از کادر راهنمای باز شده بهره ببرید. این کادر توضیح کوچکی را نسبت به دستور در حال اجرا در اختیار شما قرار می دهد . هم چنین همواره می توانید با فشردن دکمه ی f1 کیبورد خود ، از راهنمایی های بیشتر نرم افزار بهره مند شوید.

پس از مشاهده ی این دستور می توانید بر روی آن چپ کلیک نمایید. تا دستور برای شما اجرا شود.

  • روش دوم: روش دوم اجرای این دستور، پیدا کردن آن از بین گزینه های موجود در باکس دستورات بالای صفحه می باشد. برای این کار , وارد سربرگ parametric در بالای صفحه شده و گزینه ی angular را مانند شکل می یابیم. و با کلیک چپ بر روی آن این دستور را اجرا می نماییم.

حال پس از اجرای این دستور توسط روش های گفته شده در بالا نرم افزار از شما می خواهد تا خط اولیه ی خود را انتخاب نماییم. برای این کار پاره خط اولیه ای که رسم نموده ایم را انتخاب می کنیم.
سپس نرم افزار از شما می خواهد تا پاره خط دوم خود را انتخاب نمایید. به این ترتیب دو خطی که بین آن ها زاویه در اتوکد تشکیل شده است انتخاب می شود. حال دکمه ی enter کیبورد خود را بفشارید تا دستور برای شما اجرا شود.
پس از فشردن دکمه ی enter کیبورد بین دو پاره خط ما کمانی تشکیل می شود. که بر روی این کمان عددی درج شده است. که این عدد در واقع عدد زاویه ی فعلی بین دو پاره خط ما را تشکیل داده است. که با مشاهده ی آن متوجه زاویه ی فعلی خود می شوید.

قدم چهارم:

حال که کمان موجود عدد زاویه ی فعلی ما را مشخص کرد. وقت آن رسیده که این عدد را به عدد دلخواه خود تبدیل نماییم. برای این کار بر روی عدد موجود کلیک نمایید. سپس عدد زاویه ی دلخواهی که برای متوازی الاضلاع خود در نظر گرفته اید را وارد نمایید. بطور مثال 110. حال با فشردن دکمه ی enter کیبورد خود. دو پاره خط شما تغییر زاویه داده به زاویه ی دلخواه شما می رسند. به این ترتیب یک گوشه از متوازی الاضلاع در اتوکد شما شکل گرفته است.

قدم پنجم:

در این قسمت باید ادامه ی متوازی الاضلاع در اتوکد خود را رسم نمایید. برای این کار دارای دو راه حل هستید.
راه حل اول: کشیدن و رسم دو ضلع دیگز و زاویه ی بینشان توسط روش گفته شده در بالا.
راه حل دوم: استفاده از دستور mirror برای کشیدن ادامه ی متوازی الاضلاع . برای اجرای دستور mirror میتوانید از روش های زیر استفاده نمایید.( برای آشنایی کامل با این دستور می توانید به مقاله ی مربوط به دستور mirror در سایت مراجعه نماییید.)
روش اول: تایپ دستور mirror در خط فرمان پایین صفحه و اجرای آن.
روش دوم: پیدا کردن این دستور در قسمت خط فرمان بالای صفحه. برای این کار از سربرگ home وارد پنل modify شده و دستور mirror را انتخاب و اجرا نمایید.
در واقع این دستور اشکال و خط های شما به شکل آینه وارد برعکس می کند. و می توانید با اجرای این دستور نیمه ی دیگر متوازی الاضلاع در اتوکد خود را شکل داده و آن را کامل نمایید.
پس از اجرای این دستور از روش های گفته شده در بالا دو خط رسم شده ی خود را انتخاب نمایید.
تا اینجا با دستورات مختلف و کاربردی در محیط کذ آشنا شدیم. هم چنین آموختیم که چطور یک متوازی الاضلاع در اتوکد را با زوایا و اندازه های مختلف ترسیم نماییم. هم چنین شما می توانید مقاله های مرتبط با این دستور را در سایت طراح شید جستجو کرده و مطالعه نمایید. و سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.