برای دانلود پلاگین shape bender ، ابتدا نرم افزار اسکچ آپ را باز کرده، از تب window، گزینه ی extention warehouse را انتخاب کرده. پنجره ی جدیدی باز می شود که شامل تمامی پلاگین های موجود برای استفاده در اسکچ آپ است. کلمه ی shape bender را تایپ کرده و اینتر می کنیم. روی اولین مورد کلیک می کنیم : CLF shape bender. و آنرا دانلود می کنیم.
در صورتی که وبسایت پلاگین ها از داخل اسکچ آپ قابل دسترسی نبود، آدرس extensions.sketchup.com را در مرورگر اینترنت خود وارد کرده و مراحل را به ترتیب انجام دهید.بعد از دانلود، برای نصب پلاگین، از تب window، گزینه ی preferences را انتخاب کرده، قسمت extensions را انتخاب کرده،و گزینه ی پایین install extension را انتخاب کرده، و فایل دانلود شده ی shape bender را انتخاب می کنیم و open را میزنیم. و در صورتی که نرم افزار را از وبسایت مطمئنی دانلود کرده اید که ما از extension warehouse دانلود کردیم، گزینه ی yes را زده و آنرا نصب می کنیم و می بینیم که پلاگین مورد نظر به اسکچ آپ اضافه شده است. و ok را می زنیم.
کاربرد پلاگین shape bender ، در خم کردن و یا منحنی کردن هر شکلی که به صورت گروه یا کامپوننت در اسکچاپ وجود دارد، می باشد. به عنوان مثال یک رامپ داریم که می خواهیم همون رو به صورت منحنی داشته باشیم. برای این کار خیلی راحت با استفاده از پلاگین shape bender ، می تونیم با داشتن رمپ ساده، نوع منحنی اون رو ایجاد کنیم.
برای این کار ابتدا یک رامپ ساده ایجاد می کنیم. با دستور rec یک مستطیل به اندازه ی مورد نظر ایجاد کرده، و یک مستطیل هم برای ارتفاع و به صورت عمودی رسم می کنیم.اولا با دستور line سطح شیبدار را ایجاد می کنیم .


فقط نکته ی مهم در استفاده از این پلاگین این هست که رامپ را باید طوری در اسکچ آپ جهت دهی کنیم که ابتدا و انتهای آن در راستای محور قرمز رنگ اسکچ آپ باشد. سپس خطی به اندازه ی طول رمپ و موازی با آن رسم می کنیم. به طوری که نشان دهنده ی شروع تا پایان رمپ باشد. سپس، یک خط منحنی با یکی از دستور arc در اسکچاپ رسم می کنیم.


حالا رمپ مورد نظر را که آنرا تبدیل به گروه یا کامپوننت کرده ایم انتخاب می کنیم. (برای تبدیل هر شکلی به گروه یا کامپوننت، ابتدا کل اجزایش را انتخاب کرده، و کلیک راست کرده، و make group یا make component را می زنیم.)
سپس، تب extensions را می زنیم ، Chris Fullmer Tools و در نهایت shape bender را انتخاب می کنیم.


حالا باید خطی را که در راستای رمپ کشیدیم انتخاب کنیم و سپس خود منحنی را انتخاب می کنیم. حالا قبل از اینتر کردن می توانیم جهت آنرا با کلید بالا از کلید های چهار جهت اصلی، تغییر بدهیم. در نهایت با زدن اینتر رمپ منحنی ایجاد می شود.

 

به همین ترتیب برای هر کامپوننت یا گروه دیگری میتوانیم با استفاده از این پلاگین فرم منحنی آنرا ایجاد کنیم.