نرم افزار اتوکد autocad  که یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار ها در بسیاری از زمینه‌ها که نیازمند طراحی و ترسیم نقشه می‌باشد، شناخته شده است. مورد استفاده افراد و کاربران  زیادی می باشد که در این زمینه‌ها فعالیت دارند  و دارای دو محیط دو بعدی و سه بعدی می باشد که افراد حرفه ای در این زمینه، معمولا  محیط  دو بعدی را به محیط سه بعدی این نرم افزار را ترجیح می‌دهند. زیرا محیط سه بعدی را برای طراحی‌های سه بعدی خیلی ایده آل نمی‌بینند و در نتیجه  محیط دو بعدی این  نرم افزار اتوکد معمولا  کاربرد بیشتری دارد و ابزارها و امکاناتی واقعا ضروری و مفید را در اختیار کاربران قرار میدهد.  پس یاد گرفتن و تسلط به محیط دو بعدی یکی از  ملزومات برای هر دانشجویی که در زمینه طراحی و ترسیم نقشه فعالیت  و برای یادگیری  از این محیط استفاده می‌کند، می‌باشد و بنابراین می‌توان گفت تسلط بر قابلیت‌‌ها و ابزارها و دستورالعمل‌های این نرم افزار برای کاربران ضروری می‌باشد. در انتهای این مقاله با مبحث ضخامت در اتوکد و آموزش اتوکد بیشتری آشنا خواهید شد.

استفاده از جزوات و  فیلم‌ها و  کلاس‌های آموزشی  برای یادگیری و تسلط بیشتر!

با استفاده از جزوات، فیلم‌ها و مطالب سایت‌ها و یا حتی کلاس‌های آموزشی ، شما قادر خواهید بود که در طول یک  دوره کوتاه و مشخص ترفند ها و نکات خاص مربوط به اتوکد فرا بگیرید و وقت خود را برای مطالعه آموزش های غیر کاربردی تلف نکنید , اگر به صورت حرفه ای با اتوکد کار کرده باشید می‌دانید که نرم افزار اتوکد چیزی بجز فرا گرفتن کد ها و دستورات مختص به این نرم افزار نیست. در واقع فرا گرفتن دستورات اتوکد مساوی  با فرا گرفتن اتوکد می‌باشد.  که در حقیقت با کمک یک ابزار کمک  آموزشی کامل  و مناسب می‌توانید به‌صورت کامل دستورات  و کدهای مورد نیاز آموزشی برای ضخامت در اتوکد را یاد بگیرید و با تسلط به ابزارها و قابلیت‌های این نرم افزار و همچنین نکات مربوطه برای محدود  نشدن در کار با اتوکد، طراحی‌های حرفه ای و دقیقی را ارائه دهید.

جزوه اتوکدیک کمک  آموزشی مفید این امکان را به شما می‌دهد تا از تمامی اطلاعات و ویژگی های افزوده شده به  نسخه‌های جدید نرم افزار حرفه‌ای اتوکد به همراه تمامی تغییرات و کلید های میانبر و … که  وجود دارد ، آگاه شوید و دقت نمایید که یک جزوه کامل جزوه‌ای می‌باشد که تمام نکات ذکر شده در آن وجود داشته باشد و هر گونه تغییر در یک ورژن جدید  نسبت به ورژن های قبلی این نرم افزار در آن فایل جمع آوری شده  باشد تا شما بتوانید  به‌طور کامل  مسلط بر این نرم افزار و تغییرات ایجاد شده و همچنین ویژگی های جدید داشته باشید و بتوانید استفاده های مورد نظر خود را از  نسخه مورد نظر و امکانات دو بعدی و سه بعدی آن داشته باشید .

چرا باید اتوکد را یاد بگیریم؟

به احتمال زیاد زمانی در مورد اتوکد جست و جو خواهید کرد، که دانشجوی رشته معماری، برق، مکانیک، عمران و راه‌سازی، جغرافیا و شهرسازی و ….  و یا در زمینه‌هایی چون طراحی فضای سبز، طراحی صنعتی و کارخانجات، تاسیسات و لوله‌کشی و ابزارآلات و نقشه‌های تاسیساتی مشغول به کار باشید. یادگیری اتوکد معمولا برای شما دوره دانشجویی و انجام پروژه‌ های دانشگاهی را یادآوری می‌کند. اگر شما هم اولین بار است که برای این برنامه هیجان انگیز جست و جو می‌کنید، باید ذکر شود که اتوکد یک نرم افزار آموزشی اصلی برای ترسیم در تمام رشته‌های متفاوت آموزشی می‌باشد. در این مقاله در مورد  حذف کامل اتوکد در کامپیوتر صحبت خواهیم کرد، اما قبل از آن برای پیدا کردن انگیزه شاید برای شما جالب باشد که بدانید اهمیت یادگیری و آموزش این نرم افزار به چه میزان مهم می‌باشد و دارای چه مقدار درجه اهمیتی است. در ادامه با مبحث ضخامت در اتوکد آشنا خواهید شد.

خط چین در  اتوکد

همانند هر برنامه دیگر، اتوکد نیز ممکن است دارای قابلیت‌ها و مهارت‌هایی  برای انجام  وظایفی که کاربر به آن‌ها نیاز دارد، باشد و ابزارهای فوق العاده‌ای را در اختیارش قرار می‌دهد. بنابراین شما باید با تمام این دستورالعمل‌ها و مهارت‌ها آشنایی باشید. به همین منظور در این مقاله سعی بر ذکر دستورالعمل‌های مربوط برای ایجاد خط چین در  اتوکد را ارائه خواهیم داد.

انواع مختلف خطوط  وجود دارد که در طراحی و ترسیم نقشه در نرم افزار اتوکد  مورد استفاده قرار می گیرند. برای ترسیم اغلب از خطوط نقطه‌ای، خطوط پررنگ و یا خط تیره و خطوط دیگر استفاده می‌شود. اگر شما در اتوکد کار می کنید، مطمئنا باید با انواع خطوط  و نحوه ترسیم آن آشنا باشید و همچنین بدانید که چگونه می‌توانید ضخامت و اندازه این خطوط را تغییر دهید.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه ضخامت خطوط در اتوکد را تغییر دهیم.

ضخامت در اتوکد چگونه است؟

یکی از دستور‌هایی که با کمک آن می‌توانید ضخامت خطوط را تغییر دهید، فرمان Lineweight در اتوکد می‌باشد. از این فرمان برای تغییر اندازه ضخامت خطوط استفاده می‌شود، با استفاده از این فرمان می‌توان ضخامت تمامی خطوط را برای طراحی و ترسیم  نقشه تعیین کرد. برای مشاهده ضخامت خطوط در صفحه ترسیم باید آیکون Lineweight Hide/Show در نوار وضعیت فعال باشد.

آموزش اتوکد ضخامت در اتوکدو حالا شاید برای شما جالب باشد که روش‌های اجرای فرمان Lineweight اتوکد را برای تعیین ضخامت در اتوکد بدانید.

ابتدا با فشردن کلید Esc، خط فرمان را خالی می‌کنیم. و سپس چهار روش برای انجام این کار داریم. روش ‌اول به این صورت می‌باشد که  از طریق نوار منوی  Format باز شود و سپس

روی نوار ‌منوی بازشده  Format کلیک چپ می‌کنیم، یک منوی آبشاری شامل لیستی از فرمان‌ها‌ باز می‌شود.‌ روی فرمان Lineweight کلیک چپ می‌کنیم. پس از اجرای فرمان، کادر  Lineweight Settings ظاهر می‌شود.

روش ‌دوم، از طریق نوار ‌ابزار Properties می‌باشد که در نوار ابزار Properties، از لیست گزینه Lineweight Control، نوع خط مورد نظر را انتخاب می‌کنیم.

روش ‌سوم،  از طریق خط ‌فرمان (Command Line)‌ اتوکد می‌باشد که حروف  LW  که معرف فرمان Lineweight می‌باشد را در خط ‌فرمان در قسمت Type a command تایپ کرده و فهرستی از  پیشنهادات  شامل لیستی از فرمان‌هایی که با حروف  LW شروع می‌شوند، ظاهر می‌گردد سپس کلید Enter را می‌فشاریم. پس از اجرای فرمان، کادر Lineweight Settings ظاهر می‌شود.

روش ‌چهارم و در نهایت روش آخر، از طریق نوار‌ ریبون (Ribbon) می‌باشد که در نوار‌ ریبون، روی سربرگ  Home کلیک  ‌چپ کرده تا فعال گردد، سپس در پنل Properties از لیست باز شده Lineweight، نوع خط مورد نظر را انتخاب می‌کنیم.

امیدواریم مقاله  ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.