اسکچاپ یکی از کارآمدترین و کاربردی‎ترین نرم‎افزارهای طراحی سه‎بعدی در حوزه معماری می‎باشد، مدل‌های این برنامه به صورت کلی از اتصال خطوط به یکدیگر به عنوان لبه‌های مدل ایجاد می‌شوند، اگر تعداد سه لبه یا بیشتر به یکدیگر متصل شوند یک صفحه ایجاد می‌شود و به‌ صورت خودکار وجه مدل به وجود می‌آید، در نهایت لبه‌های مورد نظر به همراه وجه ایجاد شده باعث ایجاد مدل سه بعدی می‌شوند. با این آموزش مدل سازی در اسکچاپ با ما همراه باشید. آموزش مدل‎سازی عکس در اسکچاپ را خواهیم داشت.

با استفاده از نرم‎افزار اسکچاپ می‎توانید مدل‎های مختلفی را با دقت فراوان بسازید و جزئیاتی که مورد نیازتان است در آنها ایجاد کنید. شما می‎توانید در اسکچاپ با استفاده از ابزارهای گوناگون موجود به تولید انواع مدل مانند مبلمان، گیاهان، پرده، میز و کمد، سرویس بهداشتی، اشپزخانه، لوازم حمام و شومینه و صدها مدل دیگر بپردازید.

اگر نیازی به تولید مدل‎های دست‎ساز و خلاقانه خودتان ندارید می‎توانید از هزاران مدل آماده که در سایت‎های خارجی و ایرانی موجود است استفاده کنید، امروزه به دلیل پرطرفدار بودن این نرم‎افزار، مدل‎های آماده زیادی در سطح اینترنت موجود می‎باشد که با یک سرچ کوچک می‎توانید مدل‎های آماده زیادی را در این سایت‎ها ببینید و دانلود کنید و از آنها استفاده کنید.

انواع مدل‎های مختلفی که در بالا ذکر شد اعم از مدل‎های متنوع برای مبلمان، گیاهان، میز و کمد و بقیه آنها به صورت آماده در سایت‎های مختلف از جمله سایت موجود هست که می‎توانید آنها را دانلود کنید و با کمک آنها طرح‎های سه‎بعدی خود را طراحی کنید.

اما اگر شما به دنبال مدل‎سازی برای طرح مورد نظر خودتان هستید روش‎های زیادی برای این کار وجود دارد که ما در این آموزش به شما عزیزان مدل‎سازی از روی عکس مورد نظر را آموزش خواهیم داد.

آموزش مدل‎سازی عکس در اسکچاپ

در مدل سازی از روی عکس در اسکچاپ می‎توانیم از روی عکس‎هایی که داریم مدل‎سازی را انجام دهیم یا به عبارتی دیگر عکس را پایه مدل‎سازی قرار دهیم.

برای مدل‎سازی عکس در اسکچاپ از قسمت Camera > Match Photo تصویر مورد نظر خود را انتخاب می‎کنیم و این تصویر در اسکچاپ نمایش داده می‎شود.

camera>match photo

سپس مجموعه‎ای از محورها و خطوط روی عکس موردنظر ما نمایان می‎شود، این خطوط مربوط به پسرسپکتیو دو نقطه ای می‎باشند، برای بهتر شدن مدل‎سازی، بهتر است از تصاویری استفاده کنید که دارای پرسپکتیو دو نقطه‎ای هستند.

مجموعه محورها روی عکس

 

در انتهای این خطوط دستگیره‎هایی به رنگ های سبز و قرمز و زرد می‎بینیم که برای جابه‎جایی خطوط از آنها استفاده می‎کنیم.

انواع رنگ در آموزش مدل‎سازی عکس در اسکچاپ

در ادامه تمامی رنگ ها را خواهیم دید:

رنگ زرد

در تصاویری خارجی که از پایین به بالا گرفته شدند، این نقاط روی محل تقاطع زمین و دیوارهای ساختمان باشد و در تصاویری که از بالا به پایین گرفته شده‎اند این نقاط روی محل تقاطع سقف و دیوارها قرار بگیرد، برای تصاویر داخلی نیز این دو مورد صدق می‎کند ولی بهتر است تقاطع زمین و دیوار در نظر گرفته شود.

رنگ سبز

نقاط آن را روی خطوط یا اضلاعی از ساختمان که به گریز راست رفته‎اند تنظیم میکنیم.

رنگ قرمز

نقاط آن را روی خطوط یا اضلاعی از ساختمان که به گریز چپ رفته‎اند تنظیم می‎کنیم.

با انجام این تنظیمات عمل تطبیق دادن محورها با تصویر موردنظر ما انجام می‎شود و اما محور عمودی آبی رنگی که از نقطه ی زرد رنگ عبور کرده است برای تنظیم مقیاس استفاده می‎شود.

رنگ محورها روی عکس

اکنون با توجه به محورهایی که داریم عملیات مدل‎سازی را شروع می‎کنیم. در ابتدا با استفاده از دستور line خطوط و یال‎های کلیتر و حجم کلی ساختمان را رسم می‎کنیم و سپس به سراغ خطوط و یال‎های جزئی‎تر می‎رویم و جزئیات ساختمان را رسم می‎کنیم.

با چرخیدن یا orbit در محیط اسکچاپ می‎توانیم مدل ترسیم شده را مرحله به مرحله مشاهده کنیم، برای برگشتن به صفحه نیز میتوانیم دوباره روی صحنه ایجاد شده در سمت چپ بالای صفحه ی اسکچاپ کلیک کرده و تصورمان را مشاهده کنیم.

به همین ترتیب قسمت‎های مختلف ساختمان را از روی تصویر و با اضافه کردن جزئیات مورد نظرمان تکمیل می‎کنیم. در این راستا می‎توانیم از دستوراتی مثل لاین، آفست، پوش، پول و غیره استفاده کنیم و به تکمیل مدل و جزئیات آن بپردازیم.

در ادامه وقتی مدل سازی را تکمیل کردیم از تصویر برای متریال دادن به سطوح مدل استفاده می‎کنیم.

به این صورت ما میتوانیم مدل مورد نظر خود را در اسکچاپ بسازیم و از آن در طراحی هایمان استفاده کنیم.

در این آموزش ما به صورت خلاصه‎وار نرم‎افزار اسکچاپ را به شما معرفی کردیم انواع مدل‎های آن را نام بردیم و نحوه  مدل‎سازی در این نرم‎افزار را به شما آموزش دادیم.

امیدواریم در آموزش‎های بعدی نیز با ما در سایت ما همراه باشید.