بهترین برنامه‌های نرم‌افزار طراحی گرافیک، گران‌ترین برنامه‌های کاربردی هستند که اصولاً در یک محیط حرفه‌ای استفاده می‌شوند، چه برای طراحی گرافیک در منزل باشد و چه توسّط طرّاحان گرافیک قراردادی به کار گرفته شود.

تقریباً غیرممکن است که نام “بهترین” به آن بدهیم، ولی نرم‌افزار این‌دیزاین قطعاً پرکارترین برنامه‌ی صفحه‌آرایی است و در هر نسخه، در حال پیشرفت است. به همراه شریک‌هایش، فوتوشاپ و ایلوسترِیتور، این سه‌گانه‌ی خلّاق به دلایل زیادی بهترین نرم‌افزار طراحی گرافیک در بازار امروز است.

با توجّه به کاری که می‌خواهید انجام دهید، بهترین نرم‌افزار طراحی گرافیک را انتخاب کنید.

همان‌گونه که گفته شد، بهترین نرم‌افزار طراحی گرافیک، نرم‌افزاری‌است که به بهترین در خدمت هدف شما کار می‌کند. برنامه‌های ویژه، برای انجام برخی کارها از بقیه بهترند. اگرچه برنامه‌هایی که در بالا ذکر شدند از نظر صنعتی استاندارد در نظر گرفته می‌شوند، ولی انتخاب‌ها به آن‌ها محدود نمی‌شود. در اینجا یک مجموعه سوال آزاد برای شما آورده شده‌است:

نرم‌افزار طراحی گرافیک

منتشرکنندگان کلیدی نرم‌افزار طراحی گرافیک چه کسانی هستند؟

  • ادوبی، سازنده‌ی این‌دیزاین، فوتوشاپ و ایلوسترِیتور، فرِیم مِیکر، دریم‌ویور و نرم‌افزارهای دیگر است.
  • نرم‌افزار صفحه‌آرایی نیرومند کوارک –QuarkXPress– هنوز هم با وجود از دست دادن تاج و تختش و سپردن آن به ادوبی، بسیار پرطرفدار است.
  • مایکروسافت، پابلیشر را تولید می‌کند که همه‌جا در کامپوترهای ویندوزدار، حضور دارد.
  • کورِل، CorelDraw و PaintShop Pro X9 را توسعه می‌دهد.
  • پیج‌پلاس، فوتوپلاس، دراپلاس و وب‌پلاسِ سِریف، انتخاب‌های مقرون به صرفه‌ای هستند.

دسته‌بندی‌های نرم‌افزار طراحی گرافیک کدامند؟

  • صفحه‌آرایی
  • تشریحی
  • ویرایش عکس
  • طراحی وب

نرم‌افزار طراحی گرافیک

ملزومات اوّلیّه برای نرم‌افزار طراحی گرافیک

علاوه بر یک برنامه‌ی پردازش لغت، هر طرّاح (با توجّه به رشته‌اش) به نرم‌افزار صفحه‌آرایی یا طراحی وب و ویرایش عکس نیاز دارد. غالباً به یک برنامه‌ی نقّاشی گرافیکی قابل ارتقاء نیاز دارد ولی برخی ویژگی‌های SVG در نرم‌افزارهای صفحه‌آرایی گران‌قیمت وجود دارند. می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، مگر این که بخواهید طراحی لوگو انجام دهید.

طراحی لوگو در فوتوشاپ نمی‌تواند بدون از دست دادن کیفیت، توسعه یابد. لوگوی طراحی‌شده در یک برنامه‌ی هنری حامل (مانند ایلوستریتور) می‌تواند بدون از دست دادن کیفیت به اندازه‌ی قرارگیری روی بیزنس‌کارت در بیاید.

طرّاح‌های وبسایت چه کنند؟

لازم است که شما HTML و CSS را مانند کف دست بلد باشید. زمانی که بلد بودید، می‌توانید تنها با استفاده از یک برنامه‌ی پردازش لغت، یک وبسایت فوق‌العاده بنویسید. این به معنی آن نیست که ترجیح نمی‌دهید از یک نرم‌افزار برای مقصودتان کمک بگیرید. دریم‌ویور ادوبی نیز یک برنامه‌ی گران‌قیمت است ولی انتخاب‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری مانند CoffeeCup  و Kompozer وجود دارند.