پروژه معماری مرد سوزان (2019) برای طرفدران جشنواره های مختلف، تجربه یک سونای اسکاندیناویایی را فراهم میکند.

پروژه معماری مرد سوزان

غرفه های بخار پروژه معماری مرد سوزان

غرفه های بخار زندگی، که در پروژه مرد سوزان (2019) ساخته می شود تجربه یک سونای سنتی فنلاندی را به شکل یک سازه هنری نوین و ساختار شکن برای طرفداران جشنواره های مختلف ارائه می کند. این سونا که توسط گروه معماری JKMM و گروه سونای آتش طراحی شده است در واقع ترکیبی از سونا به شکل غرفه های چوبی است که عناصر فیزیکی معمول در سونای فنلاندی را نیز به همراه دارد. این ساختمان شامل یک اتاقک چوبی کوچک با مقیاس انسانی است که ترکیبی از نور و سایه طبیعی را فراهم می کند و شبیه ساز یک محیط گرم کویری است. گروه طراحی از یک سونای سنتی برای این طرح ایده گرفته است. واژه سونا تنها واژه فنلاندی است که با معنی اصلی خود وارد زبان انگلیسی شده و اصطلاحی است که در فنلاند برای توصیف شرایط و محیط گرم کویری استفاده می شود.

پروژه معماری مرد سوزان

این پروژه مشترک گروه معماری JKMM و گروه سونای آتش یک سازه/ اتاقک چوبی است که نمایانگر یک سکانس یا ساختار جوی است و طراحی آن الهام گرفته از سوناهایی است که به طور معمول در کشورهای اسکاندیناوی یافت می شود. یک راهرو بازدیدکنندگان را به درون اتاقک مدور (دایره ای شکل) سونا هدایت می کند که در مقابل تابش شدید نور در منطقه کویری محافظت شده است. بازدیدکنندگان ابتدا وارد یک راهرو با نور کم می شوند که آن ها را به سمت اتاق بخار یا به زبان فنلاندی لولیهونه که در حقیقت قلب سونای فنلاندی است و شامل صندلی های چوبی و یک اجاق بخار است، هدایت می کند. بعد از لذت بردن از سونا، بازدیدکنندگان وارد یک محیط با نور ملایم که رو به یک حیاط روباز است، می شوند. این حیاط روباز (بدون وجود آب های طبیعی یخ زده) سایه ای را برای خنک شدن و آرامش بازدیدکنندگان فراهم می آورد. غرفه ی بخار زندگی در پروژه مرد سوزان دقیقا مشابه سونای فنلاندی، حس مشترک بشری را به شکلی خاطره انگیز و بی انتها به تصویر می کشد.

نظرات راجع به این پروژه

نظرات سامپا لاپالاینن معمار و رئیس گروه JKMM در مورد این پروژه: ما در فنلاند بسیار به فرهنگ سونای فنلاندی افتخار میکنیم. به علاوه این مایه افتخار گروه طراحی ماست که تجربه یک سونای واقعی، خالص و آرامش بخش را با بازدیدکنندگان جسور و کنجکاو در پروژه مرد سوزان به اشتراک بگذاریم. بنابراین، بسیار مشتاق هستم تا نظرات بازدیدکنندگان را نسبت به غرفه ها/ اتاقک های سونای طراحی شده توسط شرکتمان را بشنوم.

پروژه معماری مرد سوزان

مشخصات پروژه

عنوان پروژه: مرد سوزان 2019

معمار: گروه معماری JKMM و گروه سونای آتش

محل نمایش: مرد سوزان 2019

تاریخ برگزاری: 25 آگوست تا 2 سپتامبر 2019