معماران و طراحان HMA در شهر هاربین، واقع در کشور چین، کتابخانه M.I را به عنوان محلی برای ایجاد لذت مطالعه در افراد احداث کرده اند. محیط کتابخانه M.I با یک سقف بسیار بلند، قادر است تا تجربیات مکانی متنوعی را حول کتاب و کتابخوانی برای مراجعه کنندگان فراهم کند.

کتابخانه M.I مساحت 21528 فوت مربع (معادل 2000 متر مربع) را در بر می گیرد و با طراحی HMA دارای فضاهای مختلفی می باشد. در سالن اصلی ، یک قفسه بزرگ دایره ای شکل قرار دارد که به عنوان بارز ترین ویژگی این کتابخانه شناخته می شود. بازدید کنندگان، می توانند با گذر از یک پلکان مارپیچی با آسودگی و فراغت به گشت و گذار در میان کتاب های دارای تخفیف بپردازند.

دیگر فضاهای موجود

روبروی پلکان مارپیچی، یک کافه کوچک در طبقه همکف قرار دارد که به افراد این امکان را می دهد تا هنگام مطالعه از یک نوشیدن یک فنجان قهوه نیز لذت ببرند. در فضای کتابخانه M.I همچنین مبل های نیمکتی برای راحتی بازدیدکنندگان تعبیه شده است. از طراحی منحصر به فرد این کتابفروشی می توان به پوشش گیاهی تزئین شده اشاره کرد که یک فضای بی نظیر را برای مطالعه فراهم می کند. در داخل ساختمان، یک سالن کوچکتر و صمیمی تر که شامل قفسه های بیشتری از کتاب است، ساخته شده است.

فضای داخلی کتابخانه M.I با استفاده از مواد رنگی طیف قهوه ای، رنگ آمیزی شده است. کاربرد چوب و فلزِ به رنگ قهوه ای، یک فضای آرامش بخشی را برای مطالعه فراهم می کند. علاوه بر این، برای نمایش بهتر کتاب ها، دو دیوار از فضای اصلی کتابخانه با کاغذ دیواریِ طرح کتاب پوشانده شده است تا بازدید کنندگان کاملا در فضای مطالعه و کتاب قرار بگیرند.

اطلاعات پروژه کتابخانه M.I

نام پروژه: “کتابفروشی M.I

مکان:  nangang qu، هاربین، چین

شرکت معماری: معماران و طراحان HMA

معمار ارشد:  saunaam yip

تیم طراحی: fanjiajing، zhouming، yuanfei

مشتریان:  jinjue harbin

سال تکمیل: ۲۰۱۸

مساحت کلی ساخته‌شده: ۲۱۵۲۸ فوت مربع (۲۰۰۰ متر مربع)

مهندسی: موسسه طراحی معماری هاربین

عکاسی:  eiichi kano