اگر این مقاله را می‌خوانید و به تازگی وارد دنیای نقاشی شده‌اید به شما تبریک می‌گویم که یکی از بهترین حیطه های کاری را پیدا کرده‌اید، در طراح شید من تارا طاعی در خدمت شما هستم تا به بهترین شکل راهنمای مسیر شما باشم. در این مسیر و در آغاز آن به انتخاب نوع قلم مو نقاشی خواهیم پرداخت. من همیشه سعی میکنم وقتی در گشت و گذار و سفر هستم ساده ترین ابزار طراحی ممکن را همراه خود داشته باشم: دو قلم مو، قلم موی آبرنگی و دفتر طراحی ام. گاهی اوقات جعبه آبرنگم نیز همراهم هست اما معمولا رنگ آمیزی را میگذارم برای بعدا. چیزی که برای من جذاب است فرصت طلایی ثبت آسان و بدون تقلای صحنه هایی است که با چشم خود میبینم. برای آن نیز به قلم موهای خود تکیه میکنم و بی درنگ شروع به استفاده از قلم موی نقاشی خودم می‌کنم. در این مطلب می‌خواهم در ارتباط با راز و رمز قلم مو با شما صحبت کنم و تجربیات خودم رو با شما در میان بگذارم پس با ما در وبسایت طراح شید همراه باشید.

چرا انتخاب قلم مو نقاشی ؟

قلم مو ابزاری است که میتوان با آن بدون داشتن قلم و رنگ با آبرنگ نقاشی کرد. بعلاوه، قلم مو امکان طراحی هر نوع خطی از نازک تا ضخیم را به شما میدهد. نگاهی به طرح های مختلفی که فقط با یک قلم موی خیلی خوب کشیدم بیندازید. قبل از اینکه برای خرید قلم مو عجله کنید نکاتی است که باید بدانید. یادتان باشد که قلم مو ها همه شبیه به هم و یکسان نیستند. در واقع باید دقت کنید که چه قلم مویی و با چه مشخصاتی باید تهیه کنید.

چرا از قلم مو استفاده کنیم؟

جوهر ضد آب یا حلال در آب؟

این نکته مهمی است. تصور کنید در حال گردش هستید و دریاچه زیبایی می بینید. سپس روی سنگی می نشینید و وقتتان را با طراحی منظره روبرو بوسیله قلم مو سپری میکنید. بعد از آن تصمیم میگیرید تا وقتی به خانه بازگشتید آنرا تبدیل به تابلوی آبرنگ کنید. طراحیتان عالی بود و چند روز بعد آبرنگ هایتان را بیرون می آورید تا آنرا رنگ آمیزی کنید اما ناگهان تمام طراحیتان در برابر چشمان شما از بین میرود و محو میشود.  آیا چه اتفاقی افتاد؟ اگر از قلم موی با جوهر ضد آب استفاده میکردید این مشکل پیش نمی آمد. پس در انتخاب قلم مو نقاشی باید بسیار دقت کنید.

چه زمانی جوهر ضد آب و چه زمانی حلال در آب را انتخاب کنیم؟

همانطور که از مثال بالا مشخص است، جوهر ضد آب برای وقتی که قصد آبرنگی کردن نقاشیتان را دارید و یا وقتی میخواهید خطوط طرح شما ثابت و آشکار باقی بماند عنصر کلیدی نقاشی شماست.

من وقتی از جوهر حلال در آب استفاده میکنم که وسیله اصلی و یا تنها وسیله من باشد. جوهر حلال خطوط را صاف میکند و به نقاشی شما حالت سایه مانند آبرنگی میدهد.

به نقاشی های زیر نگاه بیندازید:

انتخاب قلم مو نقاشی

برای طراحی این خودنگاره من از هر دو خودکار ضد آب و حلال استفاده کردم. من تصمیم گرفتم از هر دو استفاده کنم چون میخواستم بعضی خطوط ثابت بمانند و بعضی دیگر با سایه های ملایم هنگام استفاده از قلم موی آبرنگی ادغام شوند.

قلم مو نقاشی

برای طراحی بالا من از قلم موی ضد آب استفاده کردم. من قصد داشتم تا از آبرنگ در مرحله دوم استفاده کنم و همچنین خطوطی داشته باشم که با رنگ ها ادغام نشوند و ثابت بمانند.

تاثیر انتخاب قلم مو نقاشی در کیفیت خطوط

من تقریبا همه نوع قلم مو را در بازار امتحان کردم و در انتها به ده قلم مو رسیدم که در آینده نه چندان دور برای شما همگی را بیان خواهم کرد. ده قلم مویی که همیشه بکارتان خواهد آمد.

برای خطوط ضد آبی که باقی میمانند

هیچ چیزی جای قلم موی جیبی پنتل را نمیگیرد. این قلم موهای کاری و قدرتمند در تمام فروشگاه های عرضه وسایل هنری موجود است و انواع بیشتر آنرا میتوانید اینترنتی خریداری کنید. اگر میخواهید قلمی بخرید، این را انتخاب و به من اعتماد کنید. مطمئن باشید این انتخاب من حاصل صد ها نقاشی است که به دست من کشیده شده است. واقعا ضد آب است و کیفیت خط بالایی دارد. حتی میتوانید از آن همانطور که از قلم حلال در آب استفاده میکنید بهره بگیرید.

قلم مو پنتل

جوهر های مشعر و طراحی های آبرنگی

سه کلمه: قلم موی کورتیک. دو سبک مختلف آنرا پیشنهاد میکنم پس طبق بودجه خود انتخاب قلم مو نقاشی این سبکی داشته باشید.

  1. قلم موی جوهری شماره ۱۳ کورتیک: قلمی زیبا برای استفاده. شماره ۱۳ از موهای پلاستیکی و جوهر حلال در آب برای طراحی های آبرنگی زیبا استفاده میکند. قلم مویی کارامد است و انتخاب شخصی من برای کار کردن با جوهر و آبرنگ.
  2. قلم موی جوهری شماره ۵۰ کورتیک: این قلم بهترین بهترین های قلم های جیبی است. با سری جدا شونده اش میتوانید تجربه با احساس طراحی را حس کنید. شما میتوانید با استفاده از فشار قلم خود از نازک ترین تا ضخیم ترین خطوط را خلق کنید. نوک قلم بصورت حرفه ای همیشه به حالت تیغه مانند تیز خود برمیگردد.

هر دو این قلم موها فشنگ جوهر قلم یکسانی دارند و میتوان آن ها را با فشنگ مبدل جوهر استفاده کرد. من فقط از فشنگ های کورتیک استفاده میکنم چون سایه های خاکستری که با آن خلق میکنم را دوست دارم. پیشنهادم به شما هم استفاده از این قلم مو ها برای سایه است.

نکات انتخاب قلم مو نقاشی برای مبتدیان

نکته مهم این است که در انتخاب قلم مو نقاشی و استفاده از قلم مو همه چیز به فشار دستتان بستگی دارد. خطوط ظریف حرکات ظریف و خطوط ضخیم فشار زیادی را میطلبد. قلم مویت را در بیار و در دفتر طراحیت شروع کن به امتحان فشار های مختلف برای خطوط نازک و ضخیم. اگر هنرمند تازه کاری هستی شروع کن به نوشتن اسم خودت با قلم مو تا جایی که برایت طبیعی شود. استفاده درست از قلم مو به کمی تمرین نیاز دارد اما وقتی به ان عادت کنی آزادی عمل آن تو را شگفت زده خواهد کرد. یه پیشنهادی که براتون دارم اینه که به صورت جدی این سری از مقاله های آموزشی بنده رو در طراح شید دنبال کنید تا طبق برنامه‌ریزی که برای شما شده است هر روز قسمت بزرگی از دنیای نقاشی را کنار یکدیگر فرا بگیریم. ما در آغاز این راه طولانی هستیم و تا پایان این مسیر من راهنمای شما خواهم بود تا به بهترین شکل این دنیای رنگانگ را تجربه کرده و رشد کنید. امیدوارم از این مطلب لذت نقاشانه‌ای برده باشید!