طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران

12 ماه پیش
طرح تفصیلی منطقه 7 تهران

محدوده ای که امروزه به نام طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران میشناسید در گذشته بخشی از محدوده شکارگاهی تهران قدیم و شمیران محسوب می شده است. این منطقه که به دلیل داشتن آب و هوای خنک و دلپذیر به عنوان منطقه ای ییلاقی مورد استفاده قرار می گرفته، محل ایجاد باغها و استراحتگاههای متعدد نیز بوده است.

ویژگی های طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران

دسترسی به این منطقه ییلاقی از طریق جاده ای به نام جاده شمیران صورت میگرفته است. این جاده که ارتباط بین داخل شهر با منطقه ییلاقی را فراهم میکرده از دروازه شمیران شروع و پس از گذشتن از دیه های شمیران به سمت تجریش می رفته است. باغها و باغ– کوشکهای متعددی در اطراف جاده شمیران شکل گرفتند که مالکان آن درباریان و شاهان قاجار بوده اند. از این باغها میتوان به باغ نخودی، باغ امجدیه، باغ صبا، عمارت عشرت آباد، باغ – عمارت عیش آباد، قصر قاجار و … اشاره کرد.

برای دانلود طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران سال ۹۸ کلیک کنید:

دانلود

در دوران حکومت پهلوی اول :

مرز جنوبی طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران شهرداری، در قالب خیابان انقلاب – دماوند شکل گرفت، این مرز، مرز مشترک طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران و هسته مرکزی شهر محسوب می شد. در آن زمان خیابان قدیم شمیران مجدداً تعریض شد و برخی بناهای قدیمی مثل قصر قاجار و عشرت آباد به عنوان زندان و پادگان تغییر کاربری پیدا کردند که امروز نیز بخشی از کاربری های وسیع این منطقه محسوب میشوند. سایر بناها و قصرهای باقی مانده از دوره قاجار به طور کامل تغییر کاربری پیدا کرد و بخشی از باغها تخریب شد اما قناتها همچنان فعال بودند و نقش دوگانه تأمین آب شرب و آب کشاورزی را ایفا می کردند .

در دوران حکومت پهلوی دوم  ( ۱۳۵۷ – ۱۳۲۰ ) :

به تبع رشد عمومی شهر تهران ( از نظر کالبدی و اجتماعی – اقتصادی)، توسعه در طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران نیز از روندی دوگانه تبعیت کرد. اراضی حد واسط بین جاده قدیم شمیران و امتداد خیابان روزولت (شهید مفتح) و جاده سوم (بزرگراه مدرس) که تحت گرایش توسعه به سمت شمال بودند، با توجه به مالکیت عمده اراضی در این محدوده (اراضی عباس آباد) که مالکیت دولتی داشت، با تفکیک های درشت دانه به تملک اقشار شهرنشین جدید با رفاه اجتماعی بالاتر درآمد و اراضی حد واسط بین جاده قدیم شمیران و خیابان دماوند و سبلان که به سمت شرق تهران گرایش داشتند -با توجه به کاربریهای غیر شهری (پادگان، زندان) و کاربریهای دروازه ای (تعمیرگاه های خودرو) در پیرامون جاده دماوند و همجواری با « مفت آباد » با تفکیک های ریزدانه به تملک اقشار شهرنشین جدید (کارکنان ادارات دولتی، کارگران کارخانه ها، صاحبان حرفه های شهری) با سطح درآمد پایین تر در آمد. در نتیجه شرق و غرب جاده قدیم شمیران دارای بافت مسکونی شهری دوگانه شد .

ویژگی های اکولوژیک طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران :

در حالی که شهرهای مختلف در جهان به صورت مصرف کنندگان شتاب زده منابع طبیعی درآمده و تولیدکننده های پرتوان زباله و ضایعات هستند . آثار سود حاصل از شیوه های زندگی شهرنشینی، معضلات و مشکلات مهمی برای محیط زیست و انسان ها به بار آورده است. این اثرات نه تنها حیات انسانهای امروزی را به خطر انداخته بلکه آینده نامطلوبی برای نسل های بعدی به دنبال خواهد داشت.

خواندن این مقاله را هم به شدت پیشنهاد می‌کنیم!
طرح تفصیلی منطقه 20 تهران

شناخت طبیعت تهران و نحوه استقرار و شکل گیری آن در بستر طبیعت نقش مؤثری در ادامه حیات این کلانشهر ، هماهنگی طرح های توسعه آن در راستای توسعه پایدار دارد. بستر طبیعی تهران از شمال به جنوب، شامل چهار قسمت اصلی قابل تفکیک به شرح زیر است:
الف) کوهستان البرز
ب) کوهپایه البرز
ج) دامنه البرز
د) دشت تهران

موقعیت استقرار تهران در بستر طبیعی باعث محصورشدن آن از سمت شمال و شرق توسط ارتفاعات و پیوند آن از سمت غرب و جنوب با دشت شده است. شیب عمومی بستر طبیعی شهر تهران از شمال به سمت جنوب بوده در محدوده طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران، از ۱ تا ۵ درصد می باشد. باتوجه به موقعیت قرارگیری منطقه در سطح شهر، می توان از ارزشهای اکولوژیکی موجود در منطقه بهره برد.

ویژگیهای اکولوژیکی منطقه بر دو دسته کلی قابل تقسیم می باشد :

ویژگی های طبیعی (مسیل ها، توپوگرافی)

ویژگی های انسان ساخت (فضاهای سبز، قناتها، محورهای اکولوژیک)

طرح تفصیلی منطقه 7 تهران

ویژگی های سازمان فضایی :

محورهای فعالیتی مطرح در منطقه ، به عنوان فرصت های ممتاز هم پیوندی منطقه با سطح پهنه مرکزی تلقی شده و به عنوان نیروهای تأثیرگذار ، نیازمند توجهات ویژه می باشد که قادرند فعالیت و سرزندگی را به داخل منطقه هدایت نمایند . علاوه براین امتداد دو محور مجهز شهری بهشتی و مطهری در خیابان شریعتی می باید در سازماندهی فضایی منطقه مدنظر قرار گیرد . چرا که این دو محور شهری جزئی از استخوانبندی فضایی پهنه مرکزی تهران هستند . گره های شاخص منطقه مانند سیدخندان و هفت تیر و پیچ شمیران و … به عنوان کانونهای حیات شهری می توانند فضاهای شهری قدرتمندی را در جهت تقویت حیطه عمومی سامان دهند . مسیل ها و کانونهای سبز و … و تأثیری که در ساماندهی حیات شهری و حرکت پیاده در جوار خود به جا می گذارند می باید در سازمان دهی یک استخوانبندی پایدار لحاظ شود.

ویژگی کاربری زمین در منطقه :

بررسی الگوی استفاده از زمین نشان می دهد که کاربری مسکونی دارای بیشترین سطح در منطقه است که الگوی موجود دارای تفاوت های نسبتاً چشمگیری در سطح محلات است:

بخش قابل ملاحظه ای از سطوح نواحی ۲ – ۴ و ۵ به کاربری نظامی اختصاص یافته که محلات کاج – عباس آباد – دبستان در این نواحی قرار گرفته اند. بیشترین فضای مربوط به کاربری مذهبی مصلای بزرگ تهران است که در ناحیه چهار (محله نیلوفر) واقع گردیده است. عمده ترین فضای مربوط به کاربری ورزشی (ورزشگاه شهید شیرودی) در ناحیه ۳ (محله امجدیه) واقع گردیده است.

فضای مربوط به کاربری آموزش عالی نیز بطور عمده در محلات دبستان (ناحیه پنج) و خاقانی (ناحیه سه ) متمرکز گردیده است. کاربری مسکونی به عنوان وجه غالب کاربری ها در سطح منطقه، در نواحی یک الی سه از درصد بیشتری نسبت به نواحی چهار و پنج (باتوجه به وجود قطعات درشت دانه نظامی و مذهبی در نواحی چهار و پنج) برخوردار است .

ویژگی جمعیتی طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران :

براساس نتایج حاصل از سرشماری های عمومی نفوس و مسکن جمعیت ساکن در خانوارهایمعمولی منطقه هفت در سال ۱۳۵۹ معادل ۳۲۵۶۲۶ نفر بوده است که در سال ۱۳۷۵ به ۲۸۸۳۱۴ نفر تنزل یافته است.

برای دانلود طرح تفصیلی منطقه ۷ تهران سال ۹۸ کلیک کنید:

دانلود

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب نسیم خاتمی

بدون دیدگاه