درست است که می توان بدون حتی یادگیری اینکه چگونه رنگ های مداد رنگی ها را در هم آمیزیم، یک اثر هنری زیبا خلق کنیم، اما در هم آمیختن رنگ ها جلوه دیگری به اثر می افزاید: این کار باعث می شود رنگ ها هموار تر و صاف تر به نظر رسیده و خطوط محو شوند، و کار شما هر چه بیشتر شبیه یک نقاشی به نظر بیاید.

اگرچه مثل مواقعی که از ذغال یا گرافیت استفاده می کنیم، امکان استفاده از محو کن را نداریم، اما ابزار ها و روش های زیاد دیگری نیز وجود دارند که می توانند عمل مشابهی انجام دهند.

نقاشی با مداد رنگی نرم

مداد رنگی نرم

ابزارهای در هم آمیختن رنگ ها در مدادرنگی

اگر بخواهید در هم آمیختن رنگ ها را داشته باشید باید از روش های زیر استفاده کنید:

حلال ها چه چیزی هستند؟

مایع هایی که خطوط سخت مداد رنگی را از بین برده و سطح اثر را هموار می کند. این روش برای سایه های متوسط یا تیره مناسب است، گرچه می توانید آن را برای رنگ های شفاف نیز به کار ببرید.

حلال ها چگونه استفاده می شوند؟

مایع را در محفظه های کوچک شیشه ای بریزید. سر قلم مو را به آن آغشته کرده و بر روی سایه بکشید. سعی کنید از مقدار کم تری حلال استفاده کنید تا رنگ ها خیلی رقیق و آبکی نشوند.برای پاک کردن لکه های مایع که امکان دارد از قلم مو بریزد، دستمال کاغذی در دسترس داشته باشید.

بهتر است بدانید: تا حد امکان در هوای آزاد کار کنید تا در معرض مواد شیمیایی و بوی حاصل از آن قرار نگیرید.

محو کن های بی رنگ برای در هم آمیختن رنگ ها

چه چیزی هستند؟ آن ها مانند یک مداد معمولی به نظر می رسند، اما رنگدانه ای ندارند. با وجود اینکه استفاده از آنها زمان و تلاش بیش تری احتیاج دارد، نتیجه ای مشابه حلال ها می دهند.

چگونه استفاده می شوند؟ این محو کن ها برای صیقل دادن و جلا بخشیدن به رنگ های مداد رنگی بهترین گزینه هستند. آن ها باعث می شوند که نقاشیتان را صاف و صیقلی کنید و رنگ ها را متناسب کنید. محو کن ها بیشتر برای رنگ های ملایم، نور ها و سایه روشن ها به کار می روند که یکی از بهترین روش ها برای در هم آمیختن رنگ ها است.

بهتر است بدانید: می توانید از برند های Prismacolor یا Caran d’Ache استفاده کنید. محوکن Prismacolor سایه خاکستری رنگی به جای می گذارد، اما مدل Caran d’Ache  اثری از خود نمی گذارد.

مدادرنگی های سفید و یا متمایل به خاکستری

چه چیزی هستند؟ حتما آن ها را در جعبه مدادرنگی تان دارید!

چگونه استفاده می شوند؟ برخللاف محو کن و حلال ها، مداد رنگی ها در حین هموار سازی سطح نقاشی، آن را روشن می کنند. این روش بهترین راه برای ترسیم مه بعد از ظهر، روشن کردن رنگ پوست یا نمایش حرکات است.

بهتر است بدانید: برای به دست آوردن بهترین نتیجه، بهتر است از سفید یا رنگ های خیلی روشن مانند کرم، آبی آسمانی یا بژ استفاده کنید.

تخته ایکاروس

چه چیزی هستند؟ تخته ایکاروس توسط هنرمند و مخترعی به نام استر روی اختراع شده است و یک تخته شیشه ای دارای امکان تنظیم دما است و دارای دو قسمت سرد و گرم می باشد.

چگونه استفاده می شوند؟ باید بر روی قسمت سرد نقاشی کرده و در قسمت گرم آن را در هم آمیختن رنگ ها و جلا بدهید. گرما باعث آب شدن واکس شده و مانند حلال ها، به شما امکان ترکیب رنگ ها را می دهد.

بهتر است بدانید: این تخته ها در دو اندازه مختلف عرضه می شوند و قیمتی حدود 350 دلار دارند. خیلی گران است،نه؟ می توانید نتیجه مشابهی از گرم کردن مداد رنگی هایتان با گرم کن غذا یا استفاده از چسب داغ به دست آورید. توصیه میکنیم برای بالا بردن کیفیت نقاشی تان نکات نقاشی با مداد رنگی این مطلب را هم دنبال کنید.

نکاتی درباره در هم آمیختن رنگ ها

  • رنگ ها را از روشن به تیره ترکیب کنید.
  • اگر از حلال استفاده می کنید، پس از هر مرحله اجازه دهید نقاشی خشک شود.
  • فشار مدادرنگی روی صفحه را آرام آرام زیاد کنید. اگر سطح خیلی تیره شد، اجازه دهید خشک شود و سپس با رنگی روشن رویش را بپوشانید.
  • روی سایه روشن ها دایره وار حرکت کنید تا به مرور در هم آمیختن رنگ ها را شاهد باشید.
  • همیشه بر روی سطح های نرم نقاشی کنید.بافت های کاغذ تاثیر زیادی بر روی لایه های رنگ دارد؛ هر چه این بافت ها محکم تر باشند، رنگ آمیزی و هموار سازی مشکل تر است. بسیاری از هنرمندان کاغذهای استراثمور (Strathmore) یا استوننگ(Stonehenge) را ترجیح می دهند.

نتایج در هم آمیختن رنگ ها

روش های مختلف، نتایج مختلفی را حاصل می شوند. تصویر بالا در ستون اول سه رنگ مختلف را نشان می دهد؛ از برند Prismacolor، رنگ قرمز در بالا، نیلی در وسط و هلویی در پایین. ستون های 2 تا 4 اثر ابزار های ترکیب رنگ مختلف را نشان می دهد.

در هم آمیختن رنگ ها

ستون ۱:

در هم آمیختن رنگ ها بر روی کاغذ استراثمور.

ستون ۲:

نتیجه استفاده از حلال گامسول.

ستون ۳:

نتیجه استفاده از مداد رنگی سفید.

ستون ۴:

نتیجه استفاده از محو کن.